6 zastávek na cestě k úspěšnému obchodování - psychologie obchodování a reálné obchodování

17.11.2013 16:36

Dnešním článkem dokončím sérii nazvanou 6 zastávek na cestě k úspěšnému tradingu. Posledními dvěma zastávkami jsou psychologie obchodování a reálné obchodování.


Psychologie obchodování


Podle mého názoru je psychologie obchodování tou nejdůležitější a zároveň nejproblematičtější částí tradingu. Pokud jste již někdy zanalyzovali a otestovali nějakou obchodní strategii a následně jste pak přešli na demo obchodování, možná se vám stalo, že strategie, která se při analyzování a testování zdála téměř bezchybná, najednou na demu nefunguje. Kde je problém? Ve vaší hlavě. A právě proto je psychologie tak důležitá. Když jste přešli na demo, nebyla chyba ve vaší obchodní strategii, ale v tom, že jste ji nedokázali správně aplikovat. Samozřejmě to tak nemusí být vždycky. Občas se zkrátka stane, že strategie opravdu přestane fungovat, anebo že jde broker proti vám, ale z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti ostatních traderů vím, že je chyba ve většině případů v samotném traderovi a ne v jeho obchodní strategii.


Co je to ale za problém v té hlavě, že nám to nedovoluje obchodovat, tak jsme si plánovali? Jsou to emoce. Pokud platí, že nás ovládají vlastní emoce, místo toho abychom my ovládali je, pak se stává to, že nás zaslepí a my pak nemůžeme obchodovat to, co vidíme, protože ve skutečnosti ani pořádně nevidíme a doháníme to tím, že si vytváříme domněnky a obchodujeme podle nich místo toho, abychom obchodovali to, co jsme si otestovali a víme, že to funguje. Naším cílem by tedy mělo být ovládnutí našich emocí. Teď ale nastává otázka, jak toho dosáhnout. Existuje mnoho cest. Ať si vyberete jakoukoliv z nich, cesta, kterou si zvolíte, bude pomalá a spletitá, ale dovede vás ke stejnému cíli, jako kterákoliv jiná. Po mnoha letech praxe, pokud to mezitím nevzdáte, se stanete pány nad vlastními emocemi a to vás dovede k duchapřítomnému obchodování, kdy budete obchodovat to, co vidíte a budete tak dodržovat svůj obchodní plán a díky tomu začnete na burze konečně vydělávat.


Jaké jsou ale ty cesty? V podstatě se vždy jedná o nějakou mentální nebo duchovní techniku. Jsou to například meditace (jenom těch jsou stovky technik), správné dýchání, půsty (nebo jiná forma askeze, kdy se snažíte potlačit své pudy a učíte se tak disciplíně a sebeovládání), energetická cvičení (např. či kung), autosugesce, ale i složitější systémy jako jsou tai či nebo jóga. Kdybych měl popsat jenom jednu z nich, potřeboval bych k tomu několik stránek. Tím bych však přesáhl rámec tohoto článku. Z toho důvodu na tato téma píši já nebo můj taťka samostatné články v sekci psychologie. Proto, pokud se chcete dozvědět více na toto téma, přečtěte si články v sekci psychologie, nebo běžte na tyto stránky www.taiji-pardubice.cz.

 
Reálné obchodování


Jakmile ovládnete své emoce, nemělo by pro vás být problém ani úspěšně vydělávat na reálném účtu. Psychologii obchodování jsem zařadil před reálné obchodování, protože obchodování na reálu je psychicky mnohem náročnější než obchodování na demu. A pokud nechcete přijít o své peníze, měli byste se nejdříve naučit ovládat své emoce. Často se lidem stává, že na demu vydělávají, a když přejdou na reál, najednou to nejde. Někdy to je kvůli tomu, že vám broker nedovolí vstupovat, tak jak jste byli zvyklí, nebo se nějakým jiným způsobem změnily podmínky pro váš způsob obchodování. Většinou za tím však vězí nějaký psychický problém. Když přijdete na reál, najednou riskujete své vlastní peníze a to hraje na psychiku velikou roli. Z toho důvodu je rozumné do obchodování vkládat jenom tolik peněz, kolik si můžete dovolit ztratit. Jinými slovy byste měli investovat pouze peníze nadbytečné, které jste si na to našetřili. Nikdy by se vám ale nemělo stát, že byste se dostali do finančních potíží, v případě zkrachování. Není třeba úplně vhodné si na obchodování peníze půjčovat, protože by vás to mohlo dostat do stresové situace, kdy nemáte jinou možnost, než vydělat, protože v případě vašeho bankrotu byste se dostali do dluhu a to není moc dobré, zvlášť když si půjčujete peníze jako fyzická osoba. Další častá situace, při které se tradeři dostávají pod psychický tlak, je když opustí práci a stanou se tak závislí na příjmu z tradingu. Pak v případě, že zkrachují, se dostanou do finančních potíží, protože nebudou mít žádný příjem, z kterého by mohli pokrýt výdaje na základní životní potřeby, jako je jídlo, voda, bydlení, atd. Před tím, než opustíte svoji práci, je chytré si najít nějaký jiný zdroj příjmu. V zásadě totiž platí, že byste se nikdy neměli spoléhat pouze na jeden zdroj příjmu. Podle mě je nejideálnějším řešením, vydělat si na burze peníze, které pak investujete, například do nemovitosti, z které budete každý měsíc dostávat peníze za pronájem. Samozřejmě si můžete vybrat i jiný zdroj příjmu, jako je například práce na půl úvazku. Možností jak si zajistit několikanásobný zdroj příjmů je bezpočet, a proto ani nemá smysl se o tom dále rozepisovat. Pokud dodržíte výše zmíněné principy, je už jenom otázkou času, kdy začnete vydělávat reálné peníze.

 

Šťastné obchodování,

Martin Malý jr.