6 zastávek na cestě k úspěšnému obchodování - teoretické znalost, analyzování

20.10.2013 16:34

V dnešním článku budu navazovat na článek „6 zastávek na cestě k úspěšnému obchodování“ a ukážu vám, jak zvládnout první dvě stádia, kterými jsou teoretické znalosti a analyzování.


Teoretické znalosti


Informací o tradingu je na internetu spousta. Většina je sice v angličtině, ale i v češtině se dají najít kvalitní informace o tradingu. Jeden ze zdrojů je právě ten, který právě využíváte.


Jak už jsem se zmínil v předcházejícím článku, ze začátku je potřeba osvojit si základní terminologii, abyste byli schopni pochopit náročnější materiál, který už bude třeba popisovat různé obchodní strategie. Myslím si, že pokud se naučíte obchodní slovník a přečtete si všechny naše články, měli byste alespoň jednoduše rozumět tomu, jak trh funguje. Potom co si vytvoříte obrázek o tom o co v tradingu jde, najděte si, nebo si klidně vytvořte svůj vlastní obchodní systém a vrhněte se na analyzování, kde se se svým obchodním plánem blíže seznámíte. Z vlastní zkušenosti vím, že příliš teorie také není zrovna dobře. Na druhou stranu je dobré mít pevné základy, takže doporučuji studovat, ale zároveň to nepřehánět. Důležité je pochopit principy fungování trhu, protože jedině tak začnete vydělávat peníze.


Analyzování


Pokud si myslíte, že máte dostatečné znalosti o tradingu, k tomu, abyste je dokázali uplatnit, přejděte na analyzování vámi zvolené obchodní strategie.


Nyní vám vysvětlím, jak správně analyzovat. Nejprve si musíte založit demo účet. Jakmile ho máte založený. Nainstalujte si platformu a otevřete si ji. Přesuňte se na začátek historických dat. Nyní se vám bude hodit ukazatel i-Paramon Work Time, který vám graficky znázorní období, které si přejete analyzovat. Pokud se například rozhodnete obchodovat od 15:00 do 18:00, zadáte si do tohoto ukazatele své časové rozmezí, takže potom ihned v grafu uvidíte, kam se máte koukat. Teď se podívejte na první označené období a pomocí programu Snagit, nebo malování si ho vyfoťte. Důležité ale je, abyste si vyfotili i kus období, které předchází vaší obchodní seanci. Také nezapomeňte vyfotit všechny grafy (M5 graf, H1 graf, atd.), které budete při obchodování využívat. Když máte grafy vyfocené, přepněte se do vašeho programu (Snagit/malování) a začněte analyzovat, to co vidíte. Nejprve si obecně zhodnoťte situaci. K tomu vám právě poslouží teoretické znalosti, které jste si tak poctivě nastudovali. Nyní je akorát musíte převést do praxe. Dívejte se, jak cena reagovala na price action. Dívejte se, jak cena reagovala na indikátory, které používáte. Dívejte se, jak spolu navzájem korespondují časové rámce, které používáte. Zkrátka a dobře, snažte se z grafu vyčíst, co nejvíce můžete. Doporučuji vám kreslit si do grafů. Koneckonců, od toho taky ten program máte ne? Nakreslete si a znázorněte si vše, co vás napadne, tak abyste se potom koukli a ihned viděli, co kde je. Pokud si myslíte, že už víte o vyfoceném období naprosto všechno, začněte se dívat na místa, kde by se dalo vstoupit v souladu s vaší strategií. Označte si oblast vstupu. Nakreslete si, kam byste umístili stoploss a take profit. Nakreslete si, kam byste postupně posunovali stoploss, s tím jak by se vyvíjel trh. Jako příklad vám může sloužit náš blog, kde analyzujeme své obchody.


To jak poznat, zda jste připraveni k přestupu na testování, je poměrně jednoduché, ale velice individuální. V podstatě platí, že jakmile si budete jisti tím, co děláte a budete graf analyzovat automaticky, jste připraveni na testování. Individuální je to v tom, že někdo může potřebovat k zanalyzování 300 obchodních dnů a jiný zase jenom 50. Dle mého názoru není vůbec na škodu, pokud u analyzování zůstanete o trochu déle, protože analyzování není nikdy dost. Na druhou stranu, pokud cítíte, že vám to už nic nedává a začínáte se nudit, nemá to už smysl, a být vámi bych radši přešel na testování, protože o čem by to bylo, kdyby vás to nebavilo.


V příštím článku vám blíže přiblížím další dva kroky na cestě k úspěšnému obchodování, kterými jsou testování a demo obchodování.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.