Čekající pokyn

16.06.2013 21:17

Tak jak jsem slíbil, píši pro tento týden článek na téma čekající pokyn. Co to vůbec čekající pokyn je? Jedná se o zadání ceny, za kterou chcete vstoupit. Jakmile trh dospěje k této ceně, automaticky vstupujete do obchodu. Můžete se jenom rozhodnout, jestli chcete zadat čekající pokyn buy/sell stop, nebo buy/sell limit.


Buy stop


Buy stop se používá v případě, že chcete vstoupit do longu, ale ještě si nejste jisti, zda je pro vstup ten pravý moment. V takovém případě zadáte čekající pokyn buy stop, který vám zajistí, že stihnete vstoupit a žádný obchod vám neuteče. Zároveň si tím ušetříte pár předčasných vstupů. Nevýhoda ale je, že se tímto připravíte o několik pipů. Je tedy na vašem vlastním uvážení, zda je vstup pomocí buy stop pro váš způsob obchodování výhodný. Já osobně nastavuji buy stop pár pipů nad signální svíčku. Tím se chráním před tím, že mě low další svíčky nezasáhne můj stop loss a já předčasně nevystoupím.

 

Sell stop


Princip používání sell stop je stejný jako u buy stop. Rozdíl je pouze v tom, že sell stop, jak už název napovídá, se používá pro vstup short. V tomto případě pak nastavuji čekající pokyn sell stop pár pipů pod signální svíčku.


Buy limit


Buy limit se používá v případě, že chcete vstoupit do longu za lepší cenu. Dejme tomu, že se objevila poměrně velká signální svíčka, tudíž by byl váš stop loss příliš velký a podle vašeho money managementu si nemůžete dovolit vstoupit. V takovém případě stačí jenom zadat čekající pokyn buy stop na ceně, za kterou si už můžete dovolit vstoupit


Sell limit


Princip používání sell limit je stejný jako u buy limit. Liší se akorát v tom, že ho zadáváte v případě, kdy chcete vstoupit short


Limit vs. Stop


Uvědomuji si, že někteří z vás, kteří s tradingem ještě nejste tak dobře obeznámeni nemusíte plně rozumět rozdílu mezi čekajícím pokynem limit a stop. Proto jsem si pro vás připravil názornou ukázku pomocí následujících obrázkůNa obrázku níže je vidět praktické využití čekajícího pokynu buy limit. Řekněme, že chcete vstoupit na close svíčky A do longu, ale váš stop loss by byl moc velký. Z tohoto důvodu nastavíte čekající pokyn buy limit, díky němuž vstoupíte za lepší cenu.

 


Na obrázku níže vidíte stejnou situaci, jako na obrázku výše. Zde ale budeme předpokládat, že si nejste jisti, zda vstoupit na close svíčky A a nechcete riskovat předčasný vstup. Z tohoto důvodu zadáte čekající pokyn buy stop, který vám zaručí, že neprošvihnete vstup a zároveň vám sníží pravděpodobnost předčasného vstupu.

 

 

Neuvádím již žádné obrázky pro čekající pokyn sell stop a sell limit, protože se jedná o naprosto stejný princip, při čemž vstupujete pouze na opačnou stranu.


Samozřejmě že existují další způsoby, jak využít čekající pokyn, ale já zatím používám pouze tento. Důležité je, abyste pochopili princip používání čekajícího pokynu, čehož docílíte pouze praxí. Po čase sami zjistíte, jaký způsob používání vám vyhovuje a pomůže ke konstantní profitabilitě.


Šťastné obchodování,


Martin Malý, jr.