Checklist

14.07.2013 15:20

Měli jste někdy problém, kdy jste našli profitabilní strategii, ale prostě jste ji nebyli schopni zobchodovat? Jestli ano, tak jste to právě vy, pro které píši tento článek.


Základem tedy je najít strategii, kterou si otestujete a jste přesvědčeni, že je obchodování schopná. Po sepsání obchodního plánu přichází prostý, přesto velice důležitý krok a to sepsat si seznam všech pravidel a situací, které mohou při obchodování nastat. Takovémuto seznamu já říkám checklist a píši do něj všechno, co mě napadne, a myslím si, že je pro úspěšný trading důležité.


Poté co si svůj checklist vytvoříte, nezapomeňte si ho vytisknout a dát si ho někam, kde na něj při tradingu uvidíte. Po každé, kdy pak budete chtít vstoupit do obchodu, podívejte se na tento checklist a zkontrolujte, zda je obchod, do kterého chcete vstoupit v souladu s vaší obchodní strategií. Pokud ano, nebojte se do obchodu vstoupit a pokud ne, tak nevadí, další příležitost ke vstupu se jistě opět objeví.


Dodržování tohoto prostého pravidla je velice důležité a pomůže vám dodržovat vaši obchodní strategii a tak objektivně vyhodnocovat vaše výsledky. Nejhorší je obchodovat, jak se vám zachce, bez žádných pravidel, protože pak nemáte téměř žádnou šanci zjistit, co vlastně děláte špatně a tím pádem se ani nemůžete cíleně zlepšovat. Proto vám všem kladu na srdce, buďte k sobě upřímní a dělejte vše, tak jak jste si napsali na svůj checklist, že dělat budete a zjistěte tak, zda je vaše strategie opravdu profitabilní. Pokud ano, běžte na real a vydělejte spoustu peněz. Pokud ne, upravte vaši strategii tak, aby vyhovovala vaší individuální osobnosti a zkuste celý proces znovu.

 

Jako příklad níže uvádím checklist, který jsem dříve používal.

 


Šťastné obchodování,


Martin Malý, jr.