Co dělat, když to nejde?

05.05.2013 18:57

Určitě většina z vás zažila situaci, kdy vám obchodování nešlo, nevěděli jste co dělat, nebo jste i dokonce jste měli chuť s tím seknout. Pokud jste v podobné situaci právě teď, narazili jste na ten pravý článek, který věřím, že vám pomůže. Dozvíte se v něm, co máte dělat, když vám obchodování nejde.


Ať už obchodujete na reálném účtu, nebo na demo účtu, doporučuji vám přestat obchodovat v momentě, kdy váš účet poklesne o více než 10 %. Někteří z vás s tímto nemusíte souhlasit, protože s vaší strategií si můžete dovolit přijít o 50 % účtu a během dne či dvou být zase v zisku. To je naprosto v pořádku, ale přesto si stojím za tím, že byste si měli zvolit hranici, přes kterou by váš účet neměl poklesnout.


Pokud se tak stane, okamžitě přestaňte obchodovat. Z vlastní zkušenosti vám doporučuji být alespoň týden bez obchodování. Dejte svému mozku čas na zpracování a vytřídění veškerých informací. Věnujte se na chvíli něčemu jinému. Běžte za sportem, do kina, na masáž. Věnujte se relaxačním technikám, meditaci. Zkrátka se nějakým způsobem uvolněte a zregenerujte svou mysl. Pamatujte si, že nic nemá smysl řešit s horkou hlavou a tu většina z vás horkou má, v případě, kdy váš účet poklesl pod stanovenou hranici. Jakmile se zklidníte a přijdete na jiné myšlenky, můžete se teprve zaobírat co dál.


Dalším krokem je zažít od začátku! Já vím, zní to hrozně, ale nebojte se, tento začátek bude daleko snazší nežli ten, kterým jste si prošli, když jste s obchodováním poprvé začali. Teď už totiž znáte základy obchodování a máte jisté zkušenosti, a proto by vše mělo jít daleko rychleji. Přesto vám radím, abyste nic neuspěchali.


Nejprve si znovu projděte svoji obchodní strategii a svůj obchodní plán. Odstraňte přebytečné a doplňte žádoucí. Pak vám doporučuji sehnat si software Forex tester. Na tomto testeru si totiž budete moct svoji strategii otestovat a zjistit, zda je tak říkajíc života schopná.


Pokud ano můžete přejít k obchodování, které nazývám „paper trading“ neboli papírové obchodování. Je to metoda, kdy si zapnete živý graf a pouze si zaznamenáváte na kousek papíru, jak byste ve skutečnosti obchodovali. To znamená, že si zaznamenáte profit target, stop loss a také vstupní a výstupní cenu. Tento styl vám pomůže znovu si navyknout na živý graf a také vás to zbaví emocí spojených s doopravdovým obchodováním. U paper tradingu vám doporučuji zůstat alespoň dobu jednoho úspěšného týdne.


Pokud jste byli i zde úspěšní, můžete začít obchodovat na demo účtu. Zde si opět přivyknete na obchodní atmosféru, která nastává, máte-li začít klikat na příkazy sell a buy. Doporučuji vám, abyste i zde zůstali minimálně jeden týden, po jehož dobu budete úspěšně vydělávat.
Pokud jste uspěli i v této části, tak jste se konečně dočkali a můžete se vrátit zpět k reálnému obchodování, které ať vám dopomůže k lepší zítřkům.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.