Co dělat při obchodní seanci

26.01.2014 18:50

V minulém článku jsme si řekli, jak se správně připravit na obchodní seanci (Jak se správně připravit na obchodní seanci). V dnešním navážeme a řekneme si, co dělat při obchodní seanci, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.


Co dělat při obchodní seanci


Tak jako minule, i dnes si rozdělíme činnost na tři hlediska: fyzické, psychologické a obchodní.


Fyzické hledisko


Sem bych zařadil především správné sezení a dýchání. Správné sezení totiž ovlivňuje pozitivně naše myšlení. To jak správně sedět si můžete přečíst v článku Jak sedět při intradenním obchodování. Další fyzickou činností, kterou každý z nás denně provádí je dýchání. Správné dýchání, stejně jako správné sezení pozitivně ovlivňuje naši mysl. Pokud se chcete dozvědět více o správném dýchání, přečtěte si článek Jak neztratit sebekontrolu během obchodní seance. Pokud se naučíte správně sedět a při tom i správně dýchat budete daleko klidnější, vaše emoce budou vyrovnanější a vaše jednání tím pádem mnohem objektivnější a to je při obchodování velice důležité. Trader, který má pod kontrolou své emoce a dokáže v klidu obchodovat, může stoprocentně dodržovat svůj obchodní plán a nebude dělat téměř žádné chyby. To jinými slovy znamená, že bude vydělávat.


Psychologické hledisko


Psychologie hraje v obchodování více jak 80 % roli. Teprve těch posledních 20 % jsou věci jako obchodní strategie, money management, či obchodní plán. Jak jste si mohli povšimnout při čtení článku, často klademe důraz na to, abyste obchodovali to, co vidíte. Když se totiž podíváte na začátku obchodní seance na graf, tak vidíte nějakou situaci, na základě níž si vytvoříte analýzu, podle které pak obchodujete. Například, pokud na grafu vidíte long, řeknete si, že budete vstupovat pouze long a podle toho se pak řídíte, což je správně. Takto byste ale měli činit pouze do té doby, dokud se situace na grafu nezmění. Pokud tedy vidíte, že se situace na grafu změnila a cena například zpomalila, tak si dáte pozor a nebudete vstupovat long, nebo je-li na vhodném místě, reverzujete na short. Tady ale nastává problém většiny traderů. Spousta z nich si totiž nevidí, že se situace mění. Oni totiž vidí to, co chtějí, aby viděli. Jinými slovy, slepě věří tomu, že je pořád long, protože jsou v longu a chtějí, aby šla cena jejich směrem. To je ale špatně. Vy byste měli být při obchodování objektivní. Jedině tak, se můžete správně rozhodovat a obchodovat podle své obchodní strategie. Jedním z dobrých způsobů, jak se k tomuto stavu mysli přiblížit, je brát trading jako hru. O tom si můžete přečíst více v článku Trading jako hra. Také doporučuji přečíst si článek WYSIWYT.


Obchodní hledisko


Rozhodně mějte při obchodování přesné hodiny a mobil s číslem na svého brokera. Přesné hodiny jsou velice důležité při obchodování na nižších časových rámcích, jako jsou M15, nebo M5. Nejvíce se pak hodí při skalpování. Jedině s přesným časem můžete včas vstoupit do obchodu a tak si zabezpečit, že vám žádný obchod neunikne. Mobil s číslem na svého brokera se hodí v případě, že vám přestane fungovat internet, platforma, nebo dokonce celý počítač. V případě, že se vám to stane, když máte otevřenou pozici, zavoláte brokerovi a řeknete mu, co má udělat. Tady záleží na tom, jaký druh účtu máte. Pokud je váš stoploss a profit target na serveru broker, tak vám výstup sepne, i když máte u sebe jakýkoliv problém, Pokud je však váš obchod vázán s vaším počítačem, doporučuji brokerovi říct, aby váš obchod ihned uzavřel, protože nikdy nevíte, co se může stát. V případě, že zrovna žádnou pozici otevřenou nemáte a problém je na straně brokera, prostě se ho zeptejte co se děje, abyste věděli, s čím máte počítat. Jestli je problém na vaší straně, samozřejmě se ho snažte co nejdříve vyřešit (restartujte počítač, zavolejte poskytovateli internetového připojení, apod.). Pokud jde o spadlé internetové připojení, můj taťka to řeší tak, že má ještě záložní mobilní internetové připojení.


Během obchodování byste měli mít také pořád na očích svůj obchodní plán a další důležité informace, které se vám můžou při obchodování hodit jako je třeba čas zpráv.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.