Jak definuji trend

04.01.2013 19:29

Co je trend? Trend je základní směr vývoje určitého jevu a jde o jeho dlouhodobou tendenci.

Když jsem začínal obchodovat, byl jedním z prvních problémů, které jsem musel vyřešit, jak stanovit právě probíhající trend. Mohl jsem si vybrat z mnoha indikátorů jako je například Alligator, Average Directional Movement Index (ADX), Awesome Oscillator, Bollinger Bands, Envelopes, Ichimoku Kinko Hyo, Momentum, Parabolic SAR, Moving Average Convergence/Divergence (MACD) či Moving Average. Použití každého z nich s sebou nese své výhody a nevýhody v závislosti na způsobu, jakým obchodujete.

Dříve jsem nejvíce času strávil s klouzavým průměrem (Moving Average). Jeho použití bylo doporučováno mnohými servery, které se věnují tradingu, odbornou literaturou i některými tradery. Vyzkoušel jsem různé počty a hodnoty v rámci různých obchodních systémů, z nichž jsou na obrázcích níže zachyceny ty, které mě nejvíce oslovily.

Nicméně, po čase jsem dospěl k závěru, že klouzavé průměry nejsou pro mě vhodnými indikátory. Důvod byl jednoduchý. Jako zaměstnanec mohu obchodovat pouze po příchodu z práce domů. A to trend již několik hodin trvá nebo nastala jeho změna, přestože EMA signalizuje jeho trvání.

Začal jsem se tedy více zajímat o swingy. Někde na internetu jsem našel jednoduchou definici:

  • Uptrend je posloupnost vyšších swingových high a vyšších swingových low.
  • Downtrend je posloupnost nižších swingových high a nižších swingových low.

Hned vysvětlím. Swing high (SH) je prostě jakýkoliv bod otočení (zlomu), odkud dosud rostoucí cena začne klesat. Swing high je pak definován jako svíčka, které předchází dvě po sobě jdoucí nižší high (lower high - LH) a je následovaná dvěma po sobě jdoucími nižšími high (jak ukazuje obrázek níže).

Svíčka 3 je swing high. Svíčka 1 má high, které je nižší než je high svíčky 3. Svíčka 2 má high, které je nižší než je high svíčky 3. Svíčka 4 má high, které je nižší než je high svíčky 3. Svíčka 5 má high, které je nižší než je high svíčky 3.

A stejným způsobem můžeme definovat swing low.

Swing low (SL) je prostě jakýkoliv bod otočení (zlomu), odkud dosud klesající cena začne stoupat. Swing low je pak definován jako svíčka, které předchází dvě po sobě jdoucí vyšší low (higher low - HL) a je následovaná dvěma po sobě jdoucími vyššími low (jak ukazuje obrázek níže).

Svíčka 3 je swing low. Svíčka 1 má low, které je vyšší než je low svíčky 3. Svíčka 2 má low, které je vyšší než je low svíčky 3. Svíčka 4 má low, které je vyšší než je low svíčky 3. Svíčka 5 má low, které je vyšší než je low svíčky 3.

Shora uvedeným způsobem jsem se učil udělat si pořádek v krátkodobém chaosu, který na časovém rámci 5 a 15 minut panuje. Snažil jsem se učit krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá minima a maxima trhu EURUSD. Bezvýsledně. Vždy, když jsem usoudil, že nastal obrat trhu, byl po několika minutách zasažen můj stop loss a já skončil obchod opět se ztrátou. Byl jsem z toho frustrovaný, protože jsem cítil, že bez správného určení trendu se nepohnu dále. Neustále mi v uších zněla okřídlená věta: "Trend je tvůj přítel."

A najednou mi pomohla náhoda. Když jsem opět seděl u grafů, přišla moje nejmladší ratolest a zeptala se, co to dělám. Odpověděl jsem jí, že obchoduji na burze a jen tak mimochodem jsem se jí zeptal, kam jde cena, zda stoupá či klesá. Ona se podívala na graf a odpověděla, že stoupá. To mě zarazilo, protože jsem měl opačný názor. A pak mi to došlo. Jestliže se cena nachází v levé DOLNÍ části obrazovky obchodní platformy, je uptrend. Jestliže se cena nachází v levé HORNÍ části obrazovky obchodní platformy, je downtrend. Jednodušší to už být nemůže a chápe to i malé dítě! Navíc, tuto metodu používám i pokud jde trh do strany (nastal chop neboli sideway), jak můžete vidět níže.

Šťastné obchodování,

Martin Malý