Jak mám napsat obchodní plán? - 1. část

08.03.2014 16:23

Když jsem začal s tradingem, záhy jsem narazil na termín „obchodní plán“.  Všude jsem se dočítal, že každý trader by měl mít sepsaný svůj obchodní plán, že je to jeho Bible, bez které by se vlastně do spekulací na finančních trzích vůbec pouštět neměl. Přestože by tedy mělo jít o naprosto stěžejní text, nenašel jsem jeho podstatnou ukázku, natož celý text, na žádném fóru, v žádné knize, u žádného publikujícího tradera. Jak tedy napsat svůj obchodní plán?

Ještě než budete pokračovat ve čtení, doporučuji přečíst si článek „V čem mít jasno před sepsáním obchodního plánu“.

Po pravdě řečeno, přemýšlením nad strukturou a obsahem obchodního plánu jsem strávil několik let. Byl jsem totiž pod silným vlivem nejdéle publikujících českých traderů, kteří uváděli, že jejich obchodní plán pokrývá veškeré eventuality a čítá několik set stran. Přiznám se, že mi tato informace naháněla doslova hrůzu a odrazovala mě od toho, abych vůbec nějaký obchodní plán sepsal. Nicméně jsem se nakonec odhodlal a první obchodní plán jsem si sepsal v listopadu 2008. V průběhu let jsem vytvořil další, celkem jich bylo něco přes dvacet a téměř všechny se týkaly jiného obchodního systému. Ten poslední, nejobsáhlejší, čítající dvacet jedna stran, jsem sepsal na podzim roku 2011.

Čtu si v něm? Už ne. Proč? Pochopil jsem, že přestože se trh chová jako opilý námořník vracející se večer z krčmy domů, což znamená, že můžete predikovat cíl, do kterého směřuje, ale nemůžete učinit předpověď hraničící s jistotou, jakými oklikami k němu dorazí. Jinými slovy, ve svém obchodním plánu nemůžete zachytit a popsat všechny situace, které v trhu mohou nastat.

Má tedy vůbec smysl obchodní plán sepisovat? Ano, je to kompletní sada pravidel, která se vztahuje na každý aspekt vašeho obchodního života. Pomůžou vám ujasnit si základní aspekty tradingu.  A protože mě trvalo poměrně dlouho, než jsem si tyto základy ujasnil, rozhodl jsem se zveřejnit strukturu svého obchodního plánu. Věřím, že vám bude vodítkem při psaní toho vašeho. Dnes se budeme věnovat části, kterou jsem si nazval:

Poznej sám sebe a důvody, proč chceš obchodovat?

Proč chci být trader?
Dle mého názoru jde naprosto zásadní otázku. Živit se spekulací znamená uvědomit si a plně přijmout fakt, že za svůj život jsem odpovědný jen já sám a nikdo jiný.
Příklad: Chci se živit obchodováním na plný úvazek, protože nechci každý den vstávat do práce v 5 hodin ráno. Můj hlavní cíl je zvýšit roční příjem ze současných 200 tisíc korun na 600 tisíc korun. V důsledku toho budu moci s rodinou trávit více času, cestovat a věnovat se osobnímu rozvoji.

Jaké jsou mé silné a slabé stránky?
Jde sice o klasickou otázku všech přijímacích pohovorů do zaměstnání, ale je zde na místě. Seznam vašich silných a slabých stránek a jejich analýza vám pomůže maximalizovat zisk a minimalizovat ztráty v tradingu.
Příklad: Mojí hlavní silnou stránkou je nechat doběhnout obchod až do konce v souladu s mojí obchodní strategií. To mi pomáhá dosahovat konzistentních zisků a cíle živit se obchodováním na plný úvazek.
Mojí hlavní slabou stránkou je rychle nahradit ztráty, což nevyhnutelně vede k dalším ztrátám.

Jaký druh obchodníka jsem?
Jsem diskreční nebo mechanický obchodník?  Líbí se mi držet pozici krátkodobě (dny, či dokonce v rámci jednoho obchodního dne), střednědobě (týdny) nebo dlouhodobě (měsíce)?
Příklad: Jsem mechanický obchodník a můj styl je velmi konzervativní, takže je pro mě vhodné swingové obchodování, kdy otevírám obchod na jeden až tři dny.

Jaké příjmy očekávám?
Jistě byste mohli hned teď vyjmenovat několik důvodů, proč jste se rozhodli stát se traderem. A vydělat balík peněz jistě patří mezi ně. Proto považuji za zásadní stanovit si, jaký příjem chci z obchodování mít. Nicméně je také nutné říci, že finanční cíl musí vycházet z provedených backtestů. Bylo by naprostým nesmyslem chtít vydělat 1% denně, když strategie přináší jen 6% měsíčně.
Příklad: Mým finančním cílem je zhodnotit obchodní účet o X% ročně, což znamená příjem … Kč za rok, to vše při maximálním poklesu účtu o Y%. Splnění těchto cílů povede k průměrnému příjmu … Kč za měsíc.

Jsem ve správném rozpoložení, abych mohl obchodovat?
Uvědomte si, že vaše myšlení je hlavní překážkou, která leží mezi vámi a úspěchem na trzích. Jste klidný a uvolněný, nebo jste unavení a rozptylovaný jinými událostmi ve vašem životě?
Příklad: Budu obchodovat pouze když jsem odpočinutý a nejsem rozptylovaný prací nebo rodinou. Nebudu obchodovat, když jsem unavený, naštvaný, či jinak psychicky rozptýlený.


Šťastné obchodování,
Martin Malý