Jak mám napsat obchodní plán? - 2. část

06.04.2014 18:01

předchozí části série článků o tom, jak napsat obchodní plán jsem se věnoval důvodům, proč obchodovat. V další části si rozebereme cíle, které chceme tradingem dosáhnout.

Cíle mého tradingu
Stanovení cílů považuji za nezbytnou součást obchodního plánu. Jedině, když si nějaké cíle stanovím, jsem schopen sledovat svůj pokrok a mám tak potřebnou motivaci pro svou práci. Své cíle definujte směrem k vašemu vývoji jako obchodníka, nikoliv jako čistě finanční cíle. Pokud se z vás stane zdatný obchodník, finanční odměny budou následovat.

Jaký je můj roční cíl v tradingu?
Na první dojem by se mohlo zdát, že jde o velice široký pojem. Nejde ale o nic jiného, než si uvědomit, jaké dovednosti a znalosti mám nyní a kam se chci během dalšího roku posunout
Příklad: Můj roční cíl v tradingu je rozvíjet svoji obchodní výhodu tak, abych mohl zvrátit rovnováhu pravděpodobnosti na stranu ziskových obchodů. Když svého cíle dosáhnu, mojí odměnou bude 72 denní poznávací zájezd do zemí Čína, Nepál, Tibet a Indie, na který pojedu se svojí manželkou/milenkou.

Jaký je můj měsíční cíl v tradingu?
Jestliže mám stanovený roční cíl, mohu přistoupit k určení cíle měsíčního. Opět platí, že si neurčuji žádnou sumu peněz, kterou chci vydělat ale to, jak chci svého cíle dosáhnout a jak se odměním, když se mi to podaří.
Příklad: Mým měsíčním cílem v tradingu je dosáhnout konzistentní ziskovosti každý měsíc s win ratio 40% a pay off ratio minimálně 1,5 nebo více. Svůj výkon budu sledovat na denní/týdenní/měsíční bázi, abych včas odhalil vzniklé problémy a mohl je napravit. Když svého cíle dosáhnu, moje odměna bude slavnostní večeře s mojí rodinou v restauraci Duran.

Jaký je můj týdenní cíl v tradingu?
Nyní je již čas jít více do hloubky a zaměřit se na detaily. A jako v předchozích cílech i zde si určíme svoji odměnu za dobré výsledky v tradingu.
Příklad: Mým týdenním cílem v tradingu je obchodovat v souladu se svojí obchodní strategií. To bude mít za následek zastavit obchodování, jakmile se od strategie odchýlím, dodržování stanovených pravidel rizika a money managementu. Pokud dosáhnu svého cíle, koupím si svůj oblíbený doutník Cohiba.

Jaký je můj denní cíl v tradingu?
A nakonec se dostáváme k tomu, co se budeme snažit dosahovat den co den, jak budeme měřit svůj pokrok a jak se nakonec odměníme.
Příklad: Můj denní cíl v tradingu je obchodovat podle obchodní strategie, která je dost podrobná, konkrétní, testovaná a zisková. Jsem si jistý, že mám dostatek disciplíny na to, abych do obchodů vstupoval a z nich vystupoval podle definovaných pravidel, což zajistí dosažení mého týdenního, měsíčního i ročního cíle. Pokud dosáhnu svého cíle, sám se poplácám po zádech :))

Šťastné obchodování,
Martin Malý