Jak mám napsat obchodní plán? - 6. část

20.07.2014 11:59

V předchozí části série článků o tom, jak napsat obchodní plán jsem začal probírat nejdůležitější část celého obchodního plánu: risk management a money management, avšak věnoval jsem se jen risk managementu. Dnes vám řeknu, jaké otázky money managementu řeším ve svém obchodním plánu já.


Co budu dělat při velkých ztrátách a ziscích?
Možná si řeknete, že tato otázka není vůbec na místě. Věřte mi, že je! Peníze, které jste si vyčlenili na trading a vložili na reálný účet u svého brokera, musí být penězi, o které si můžete dovolit přijít. Musí to také být peníze, které v případě velké ztráty, neohrozí vaši stávající životní úroveň. V žádném případě vám nedoporučuji smýšlet jako každý klasický začínající podnikatel a řešit nedostatek startovního kapitálu půjčkou a myslet si, že ji budu splácet z vydělaných peněz. Nebudete. Z vlastní zkušenosti vím, o čem mluvím. V obchodním plánu si jasně definujte, kde vezmete další peníze na doplnění obchodního účtu v případě velkých ztrát a kam vydělané peníze „zaparkujete“, až obchodní účet začne praskat ve švech pod tíhou obrovských zisků.


Příklad: V případě velké ztráty… (doplním chybějící peníze z peněz k tomu účelu pravidelně ukládaných stranou mimo běžný domácí rozpočet. Nezačnu znovu obchodovat, dokud jsem jasně nezjistil příčinu ztrát a znovu nezkontroloval obchodní strategii, zda splňuje mé ziskové cíle.)
Když můj zůstatek na reálném účtu převyšuje částku, kterou potřebuji k obchodování své strategie… (přebytečné peníze přesunu na spořící konto, které jsem si za tímto účelem založil.)


Jak budu určovat velikost pozice?
Zní to složitě, ale je to jednoduché. Money management chápu jako kroky potřebné k maximalizaci zisku použitím stop lossu, nastavením velikosti pozice a přikoupení pozice. A to vše se odvíjí od zůstatku peněz, s nimiž obchodujete. Nebudu zde popisovat jednotlivé druhy money magementu jako je Kellyho vzorec, obchodování s pevným podílem (Fixed Fractional Trading), martingale a další a rovnou vám řeknu, že za nejrozumnější variantu považuji přístup Larryho Willamse:
velikost pozice do dalšího obchodu = (zůstatek účtu * procentu risku) / největší ztráta v minulosti

Příklad: Jak můj obchodní účet poroste… (budu navyšovat pozici dle vzorce Larryho Willamse.)


Jak budu posouvat stop loss?
Pravidla pro posouvání stop lossu, když máte ziskovou pozici, jsou velice důležitá a to přinejmenším ze dvou důvodů:
1) V nejhorším případě můžete skončit s nulou.
2) V nejlepším případě můžečte nechat zisk růst a urvat z očekávaného pohybu jeho podstatnou část.

Příklad: Stop loss budu posouvat a to tak, že… (když cena dosáhne X pipů od lower high v uptrendu nebo Y pipů od lower low v downtrendu, posunu stop loss XY pipů nad break even.)


Šťastné obchodování,
Martin Malý