Jak mám napsat obchodní plán? - 8. část

27.10.2014 13:34

V předchozí části série článků o tom, jak napsat obchodní plán, jsem se věnoval výstupům z obchodu. Dnes se rozepíši o obchodní strategii.

Strategie se liší v závislosti na tržních podmínkách, denní době a časovém rámci, ve kterém jsou obchodovány. Myslím, že prakticky všechny strategie si můžeme rozdělit na tři obecné skupiny: breakouty, trendové a protitrendové. Nebudu zde rozebírat jednotlivé strategie. Kdo si chce hrát, nechť si je vygooglí nebo se podívá třeba na Babypips.com či Forexfactory.com. Podle mě však drtivá většina zůstává schovaná v myslích obchodníků, kteří je vytvořili a tvoří součást jejich "edge".


Jaké strategie budu obchodovat?
Jestli to s tradingem myslíte vážně, nejspíš jste už zjistili, že mnoho profesionálních obchodníků doporučuje mít alespoň dvě různé obchodní strategie: jednu trendovou a jednu netrendovou. Já sám se přikláním k tomu, že je lepší mít jen jednu strategii a tu mít vypilovanou k „dokonalosti“. Pokud však chcete obchodovat více strategií, rozhodně vám radím, abyste tu druhou začali obchodovat teprve, až budete několik měsíců v zisku a trh při tom projde všemi svými fázemi (up trend, sideway, down trend). V každém případě, ať je vaše strategie co nejjednodušší!


Příklad: Moje obchodní strategie je určena pro trendující trh. Je to… (pullbacková strategie, jejímž cílem je vstupovat do trhu při jeho korekci).


Jaká jsou moje pravidla pro vstup do obchodu?
Pravidly mám na mysli soubor vlastností, který umožňuje rozpoznat obchod s vysokou pravděpodobností na úspěch. Když tvoříte svoji obchodní strategii, mějte vždy na paměti, že všechna vaše pravidla musí být co nejjednodušší. Zjistíte to tak, že je dáte přečíst prvňáčkovi a pokud je pochopí, napsali jste je správně. To, že neustále zdůrazňuji potřebu jednoduchosti, má svůj reálný základ. Jde o to, abyste signály mohli zahlédnout rychle v reálném čase a posoudit jejich potenciál v jediném okamžiku. Je nezbytné, aby vaše pravidla byla jasně definována a důkladně testována před live obchodováním za účelem zjištění pravděpodobnosti jejich úspěchu. Právě neschopnost definovat a testovat svá pravidla do značné míry znehodnotí váš obchodní plán a znehodnotí všechnu vaši práci, kterou jste přípravě dosud věnovali. Je to jedna z vlastností, které oddělují profesionální obchodníky od gamblerů.


Příklad: Pravidla pro moji obchodní strategii se skládá z následujících prvků… (1. cena se musí pohybovat zřetelně ve směru navrhovaného obchodu, 2. pullback se přiblíží či se dotkne zóny nabídky a poptávky, 3. signálem ke vstupu do obchodu je svíčková formace).


Na základě jakých signálů budu vstupovat do obchodu?
Jasná, přesná a stručná pravidla charakterizují dobrou obchodní strategii. V odpovědi na tuto otázku, je velmi důležité, že neexistuje žádný prostor pro dvojznačnost (viz. obrázek níže). Jinými slovy, v případě, že si 100 obchodníků přečte stejné odpovědi na tuto otázku, tak by všichni měli otevřít své obchody ve stejnou dobu a za stejnou cenu. 

Příklad: Spouštěcím signálem pro vstup do obchodu je… (5 EMA musí křížit 10 EMA a RSI musí být větší než 50).


Šťastné obchodování
Martin Malý