Jak neztratit sebekontrolu během obchodní seance

22.06.2013 14:03

Dnešní příspěvek jsem se rozhodl věnovat důležité avšak tradery často opomíjené skutečnosti. Když si projdete knihy a články o tradingu, zjistíte, že drtivá většina z nich je věnovaná technickému pojetí tradingu. Tím mám na mysli, že se dozvíte informace o struktuře trhu, typech svíček, cenových paternech, v jakém okamžiku do trhu vstoupit a kdy z něho vystoupit a tak dále, ale téměř nic, anebo jen velice málo se dočtete o tom, jak se vypořádat s emocemi, které vámi zmítají během doby, kdy máte otevřenou pozici. A samozřejmě platí, že čím obchodujete nižší timeframe, tím jsou emoce silnější.


Neztratit sebekontrolu po otevření pozice je alfou a omegou cesty k finanční svobodě a nezávislosti, kterou jste se vydali a na které se nyní nacházíte. A pokud si myslíte, že plácám nesmysly, dáte mi za pravdu, až přestanete obchodovat na demo účtu.


Jak tedy neztratit kontrolu sám nad sebou během obchodní seance?


Abych se s tímto problémem vypořádal, začal jsem vědomě používat tu nejpřirozenější činnost, kterou provádí každý člověk (a nejen on) na podvědomé úrovni. Zkuste nyní zapřemýšlet, co by to tak mohlo být? Správně, je to dýchání.


Existují dva způsoby dýchání - hrudní a bránicové. Ze školy si pamatujeme, že hrudní dýchání vzniká v důsledku pohybu horní části hrudního koše. Při nádechu se hrudní koš rozšiřuje, při výdechu naopak zužuje. Bránicové dýchání je někdy též nazýváno břišním dýcháním. Při nádechu se břicho nafoukne, při výdechu naopak splaskne. Bránicové dýchání představuje správný způsob, jak správně a klidně dýchat. Je to "normální", velmi přirozené dýchání, které přirozeně provádějí pouze děti. Ale jakmile člověk trochu povyroste z dětských oblečků, začne nosit příliš těsné oblečení a při sezení zaujímá dlouhodobě nesprávnou pozici. To všechno má velmi nepříznivý následek: bránice je omezována v pohybu a silnější svaly na hrudním koši jsou nuceny, aby se aktivně zapojily a napomáhaly procesu dýchání. A tak se postupně vypěstuje návyk hrudního dýchání, který se bohužel natolik vžije, že je velmi obtížné se jej zbavit.

 

Bránicové dýchání má kromě zdravotního hlediska, i pozitivní vliv na psychiku člověka. A právě tento aspekt využívám při obchodní seanci. Při pomalém bránicovém dýchání se totiž přeladím od přehnané emocionality k logickému uvažování a stávám se pánem situace. Už se emocemi po vstupu do obchodu nenechám zmítat, nýbrž jsem schopen širšího a objektivního pohledu na věc.

 

A jak dýchám?

 

Bránicové dýchání provádím vsedě na židli před monitorem. Pomalu se nadechnu nosem. Snažím se, abych vědomě nepohyboval horní částí hrudního koše ani břišní oblastí. Při nádechu si položím ruce na spodní žebra v místě u spodních žeber hrudního koše (ta by se při vdechu měla rozšiřovat). Dýchání po celou dobu kontroluji, pomalu se dlouho a hluboce nadechuji. Jakmile získám dojem, že se moje plíce zaplnily vzduchem na doraz (to poznám tak, že spodní žebra jsou při tom maximálně roztažená), pozvolna vzduch vydechnu, asi jako bych chtěl nafouknout balonek. Po krátké pauze se znovu z plných plic nadechnu, vydržím tak pět deset vteřin a pohyb zopakuji. A tak dále: pomalý, dlouhý nádech, díky němuž se zaplní spodní část plic, pak dlouhý výdech a opět až desetivteřinová pauza. A celý cyklus se opakuji tak dlouho, dokud se necítím naprosto uvolněný. Během dýchání doporučuji provést důkladný nádech a výdech a rázné vydechnutí zpracovaného vzduchu. Cílem cvičení je provést minimum nádechů za minutu - jeden (zatím zvládnu čtyři).

 

Po několika minutách poznáte, že váš tep je pomalejší a nervy klidnější. A nyní, když jste klidnější a vyrovnanější, se můžete pustit do tradingu.

 

Šťastné obchodování,
Martin Malý