Jak se obchodovalo v Bulharsku

10.08.2014 11:35

Letošní dovolenou jsme strávili v Bulharsku, kde jsme nikdy předtím nebyli. Na netu jsem předtím četl mnoho chvály i hanění, takže jsem byl docela zvědavý, jaká je skutečnost. K samotné dovolené jen několik vět. Zájezd byl zakoupen přes cestovní kancelář a to letecky do Primorska. Co mě nejvíce zajímalo, byla úroveň internetového připojení. A ta byla opravdu zajímavá. První překvápko se konalo na letišti v Burgasu, kde chyběla možnost připojit se přes wi-fi. Další pak přímo v penzionu Andromeda, kde naopak svoji wi-fi pro hosty měli a to dokonce zabezpečenou. Kvalita připojení kolísala dle mně neznámých proměnných. První den se mi nabídlo asi deset místních wi-fi připojení z okolních penzionů včetně tří patřících k Andromedě. Když jsem se prostřednictvím svého 12,1‘‘ netbooku ASUS připojil, tak asi po necelých třech minutách signál vypadl, přestože jsem měl pokoj přímo naproti wi-fi routeru TP-LINK zn. TL-WR941ND (viz. foto).

Později připojení opět naskočilo a během dovolené jsem víceméně žádné výpadky nezaznamenal a to během celého dne. Rychlost připojení v průběhu dne kolísala, jak můžete vidět z naměřených hodnot rychlosti připojení ráno

a večer

Můj závěr je jednoznačný. Do intradenního obchodování bych se nepouštěl, ale pro swingové obchodování považuji připojení za velmi dobré. Je však nutné mít ještě záložní připojení pro místa, kdy jste na místě bez wi-fi připojení (letiště). Toto podtrhuji, protože jsem takové připojení neměl a připravil se tak o zajímavý zisk, jak se dočtete dále.


Pro 31. a 32. obchodní týden jsem si určil významné S/R úrovně z vyššího timeframu (H4). Na obrázku níže jsem v cenovém grafu kroužky označil místa, z nichž jsem pro stanovení supportu (1,3300)  a rezistencí (1,3470 a 1,3400) vycházel. 

Celý 31. týden se trh EURUSD pohyboval v pěkném klesajícím trendu. Wysiwyt mi nadělil signál ke vstupu v pátek 1.8.2014, kdy trh neměl sílu doputovat k rezistenci 1,3470, zarazil se v oblasti nabídky a poptávky a medvědí MACD divergence signalizovala, že tato oblast je tou pravou.

S první částí pozice short jsem vstoupil v pátek 1.8.2014 v 19:00 hodin na ceně 1,3431. Se vstupem s druhou částí jsem počkal do otevření trhu v neděli, protože jsem očekával, že trh otevře gapem a já bych tak mohl získat ještě lepší cenu. V neděli v 23:00 hodin trh sice gapem otevřel, ale ne moc velkým, takže jsem hned vstoupil na ceně 1,34305. Stop loss jsem u obou pozic zadal na 1,34449. První profit jsem určil na dvojnásobek stop lossu, tedy na 1,33914 – ten byl dosažen 5.8.2014 v 10:52 hodin. Druhý profit jsem dal až na support 1,3300.  Tam trh ale nedoputoval. Dne 6.8.2014 ve 14:00 hodin se vytvořila býčí MACD divergence, která signalizovala výstup z pozice a případný vstup long.

Jak jsem již naznačil v úvodu, v té době jsem se nacházel na letišti v Burgasu, bez připojení k internetu, takže jsem na tuto situaci nemohl reagovat. K obchodní platformě jsem se dostal až po příjezdu večer domů, kdy jsem stop loss druhé pozice posunul nad oblast, kde jsem očekával, že trh nepůjde a vstoupil short (na grafu není znázorněno). Bohužel, trh udělal ještě krátký pohyb long a zasáhl všechny stop lossy.

Nicméně z bulharského obchodu jsem si odnesl celkem 76 pipů (36 + 40).

Šťastné obchodování,
Martin Malý