Jak se správně připravit na obchodní seanci

12.01.2014 14:16

Pro následujících pár týdnů jsem si pro vás připravil sérii článků, v kterých se s vámi podělím o informace ohledně toho, co máte dělat před, při a po obchodní seanci. Dnes se podíváme na to, jak se správně připravit na obchodní seanci.


Jak se správně připravit na obchodní seanci


Před obchodní seancí byste se měli připravit z hlediska fyzického, psychologického a obchodního.

 

Fyzické hledisko


Trading sice není žádné fyzicky náročné cvičení, ale pokud budete obchodovat s horečkou, tak to pro vás může mít stejně katastrofální dopad jako na sprintera, který půjde s horečkou na závody. Ani jedno nedopadne moc dobře. Měli byste tedy obchodovat pouze a jenom pokud se cítíte zdrávi. Obchodovat byste samozřejmě neměli ani pod vlivem alkoholu, či jiné drogy.


Do této kategorie spadá i spánek. Věřte mi, že není vhodné obchodovat, když se vám zavírají oči a chce se vám spát. Potřeba spánku je samozřejmě individuální. Někomu může stačit 7 hodin a někdo musí spát 9 hodin, aby se cítil stoprocentně bděle. Pro běžné smrtelníky však platí, že by měli spát alespoň 6 hodin denně.


Hodně lidí také mluví o tom, že byste se měli před obchodní seancí napít a najíst, aby vás nerozptylovali myšlenky na jídlo a pití. Toto pravidlo je opět individuální. Někomu nemusí vadit jíst celé dny a přitom obchodovat (viz……) a někdo je zase celý nesvůj, pokud se každé dvě hodiny alespoň trochu nenají. Pokud nejste zvyklí psychicky pracovat hladoví, radil bych vám, abyste se před obchodováním najedli. Není totiž dobré jíst během obchodní seance (v případě, že byste to už nemohli vydržet). Co se týče vody, je dobré ji mít připravenou po ruce, abyste nemuseli během obchodování odcházet. Hlavně nad tím moc nepřemýšlejte a raději více obchodujte.


V neposlední řadě byste si měli před obchodní seancí buďto zameditovat, nebo si udělat nějaké dechové cvičení, zkrátka něco co vás fyzicky a psychicky zklidní.


Psychologické hledisko


Sem patří jakýkoliv motivační prostředek, který vás v tradingu pozitivně ovlivní. Mezi takové prostředky patří například poznámkový blog s vašimi cíly, výroky (např.: „Krůček po krůčku udělám vše co je třeba a budu se živit obchodováním na plný úvazek.“), nebo cokoliv jiného, co vám připomene proč, jak a co máte dělat a dodává vám chuť k obchodování, protože jak jste již možná zjistili, to zda budete, nebo nebudete vydělávat, je pouze ve vaší hlavě.


Obchodní hledisko


Naprostým základem k tomu, abyste mohli obchodovat, je funkční počítač s platformou a internetem. Bez toho se zkrátka nehnete. Je tedy dobré před obchodní seancí zjistit, zda je všechno v pořádku. Máte li notebook, zkontrolujte, zda je baterie napájena ze sítě. Zkontrolujte připojení k internetu, včetně záložního, pokud obchodujete intradenně, a samozřejmě zkontrolujte, zda vám funguje vaše obchodní platforma. Pokud přijíždíte domů ze školy či práce a hned začínáte obchodovat je dobré počítač zapnout hned po příjezdu a během jeho načítání se fyzicky a psychicky připravit na trading.


Před obchodováním byste si měli zopakovat váš obchodní plán, strategii a cíle pro daný den. To vám pomůže soustředit se na to, co máte obchodovat a zapomenout na ostatní informace, které by mohli negativně ovlivnit vaše obchodní rozhodnutí.


Pokud váš počítač již naběhl, otevřete si obchodní platformu a zkontrolujte, zda jste otevřeli správný účet (demo/live). Připravte si seřízené hodiny (já používám hodiny řízené radiovým signálem) a zkontrolujte, zda je dobře nastavená velikost pozice, s kterou budete obchodovat (taťka jednou omylem vstoupil s lotem místo s desetinou a Murphyho zákon zafungoval neomylně, byla z toho ztráta).  Nakonec proveďte analýzu dosavadního průběhu ceny na instrumentu, který obchodujete, zhluboka se nadechněte a s chutí se pusťte do obchodování.

 

Šťastné obchodování,

 

Martin Malý jr.