Jak sedět při intradenním obchodování

30.07.2013 13:53

V jednom z minulých článků o psychologii tradingu Jak neztratit sebekontrolu během obchodní seance jste se dozvěděli, jak zvládat stres během obchodní seance. Dnes bych vás rád seznámil s tím, jak byste měli správně sedět. Jak to souvisí s tradingem? Víc než byste si mohli myslet. Správné sezení má totiž velký vliv na zvládání emocí a jak jistě všichni víte emoce trading velmi ovlivňují. Předtím než vám povím, jak správně sedět, vám nejprve řeknu jak je to vlastně možné, že správné sezení může tolik ovlivnit vaše psychické naladění.


Odpověď jsem našel v taoistickém učení. Taoisté totiž tvrdí, že energie, kterou nazývají chi (čti „či“), nejlépe proudí, pokud je páteř dokonale rovná. To docílíte tím, že budete správně sedět.


A nyní vám správné sezení vysvětlím. Sedněte si na židli a ujistěte se, že je vaše sedací část rovnoměrně rozložená. Nemělo by se vám stát, že máte jednu stranu více zatíženou než tu druhou. Dále se ujistěte, že máte chodidla na podlaze a že jsou spolu vnější hrany vašich chodidel rovnoběžné. Chodidla by od sebe měla být na vzdálenost vašich kyčlí. Vaše stehna by měla mít rovnoběžnou polohu se zemí, zatímco vaše lýtka by měli mít se zemí polohu kolmou, tím docílíte toho, že vaše stehna a lýtky budou svírat přibližně devadesát stupňů. Zkuste přitom vaše nohy naprosto uvolnit.


V případě vaší horní části těla byste měli mít kostrč směrem dolů nebo vpřed, vzpřímenou páteř a pozvednutou hlavu tak, že máte pocit, jako kdyby byla pověšená na provázku, který je kolmo k zemi. Pokud vám to nejde, zkuste hlavu trochu posunout dozadu a bradu přitom mírně posunout k ohryzku. Dále se ujistěte, že máte splasklý hrudník, uvolněná ramena a mírně otevřené pažní jamky. Pokud své ruce zrovna nepoužíváte, máte dvě možnosti co s nimi udělat. Buďto si můžete dlaně složit do klína, anebo je položit na kolena. Zkuste obě pozice a vyberte si tu, která vám více vyhovuje. Pamatujte však na to, že základem tohoto sedu je být uvolněný.


Na obrázcích níže jsem se pokusil zakreslit správný sed.


Zde je pohled zepředu s dlaněmi zkříženými v klíně:

 

 

A zde je pohled z boku s dlaněmi položenými na kolenou:

 


Časté problémy


Mým největším problémem při tomto sedu, je, že mě občas něco bolí, nejčastěji záda, nebo krk. To však není tím, že by výše popsané principy byli špatné, ale že je občas prostě nedokážu praktikovat. Zkrátka a dobře, pokud sedím správně, cítím se dobře a nic mě nebolí. Pokud sedím špatně, necítím se dobře a něco mě bolí. Základem jako u všeho je danou činnost praktikovat. Když tento sed nebudete zkoušet, nikdy se ho nenaučíte.


Pokud vás začne něco bolet, použijte opěrku. Za normálních okolností byste se opírat neměli, ale když vás to bolí, i přestože jste se několikrát snažili mírně pohnout, tak abyste se narovnali, je dobré svým zádům trochu ulevit tím, že se opřete. Poté co si ulevíte, zkuste si znovu sednout do správné pozice. Uvidíte, že časem najdete vaši správnou pozici a budete se přitom cítit dobře a nic vás nebude bolet, ale hlavně vás při obchodování nic nerozhodí.


Šťastné obchodování,


Martin Malý, jr.