Jak snížit riziko a přesto zůstat ve hře

17.02.2013 19:12

V pondělí 11.2.2013 se objevila obchodní situace, která stojí za zmínku. Nejprve se podívejme na patnáctiminutový graf, který je zobrazen na obrázku níže. Na něm si můžeme všimnout, že cena již po páté zaútočila na hranici supportu (1,33590). Jednotlivé útoky jsou na obrázku označeny pořadovým číslem. Tento pátý útok, který se objevil okolo čtvrté hodiny odpolední, byl nakonec poslední před tím, než se cena konečně dostala k hranici rezistence (1,34197). Šance, že se cena konečně odrazí od supportu, byla podporována divergencí ze tří timeframů. První divergence je znázorněna na níže zobrazeném obrázku.

 


Druhá divergence se objevila ve stejnou dobu i na pětiminutovém timeframu (viz. níže).

 


A poslední divergence se objevila na minutovém timeframu (viz. níže).

 


Teď se pojďme podívat, jak by vypadal průběh obchodu (viz. obrázek níže). Řekněme, že vstoupíte dva pipy nad high svíčky A (close 16:00), stoploss umístíte hned nad hranici supportu, první profit target tak aby byl v poměru 1:1 se stoplossem a druhý profit target umístíte po hranici rezistence. Co uděláte, když se objeví svíčka B? Vidíte doji, která jenom o kousek minula váš první profit target. Leknete se a uzavřete obchod, nebo v obchodě zůstanete a budete doufat, že to nic neznamená, a že cena bude pokračovat dál? Je několik možností co udělat. Rozhodně bych se však podíval na nižší timeframe, což je v našem případě 5 Min.

 

 

Na 5 min (viz. níže) si můžeme všimnout, že close svíčky B‘ odpovídající close svíčky B z 15 Min zakončuje pullback, na základě kterého by se dalo spekulovat na short. Co tedy dělat? Jak jsem řekl dříve, existuje několik možností, na základě kterých se můžete rozhodnout co udělat dál.

 

 

Vraťme se zpátky na 15 Min, kde si ukážeme si, co bych udělal já. Já bych vystoupil na close svíčky B s polovinou kontraktu, stoploss bych posunul na breakeven a druhý také profit bych nechal na stejné úrovni. Potencionální vstup do shortu bych však zamítl kvůli špatnému RRR (risk reward ratio (poměr mezi riskem a odměnou)).

 

 

Kdybyste se řídili mými radami, tak by vám tento obchod nadělil 53 pipů (6 pipů na prvním kontraktu a 47,5 pipů na druhém).


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.