Jak správně využít MACD divergenci?

01.06.2013 17:43

V dnešním článku vám vysvětlím, jak se dá využít MACD divergence. Před tím než se do toho pustím, nejprve vám vysvětlím, co to MACD divergence je. Divergence jako taková nastává, když SL1 (swing low) je na cenovém grafu níže než předešlý SL2, při čemž SL1‘ na MACD je naopak výše než předešlý SL2‘. Tuto situaci můžeme vidět na obrázku níže. V tomto případě divergenci používám ke vstupu long, a proto ji nazývám Longová MACD divergence. Počkám si, až se cena dostane k hranici supportu a až se objeví signální svíčka (A), vstupuji long.

 


Když se podíváme níže na obrázek, uvidíme, že Longová MACD divergence opravdu zafungovala a cena doputovala až k  hranici rezistence.

 

 

Další případ, který může nastat, je když je SH1 (swing high) na cenovém grafu výše než předešlý SH2, při čemž SH1‘ na MACD je níže než předešlý SH2‘. Tuto situaci můžeme vidět na obrázku níže. V tomto případě používám MACD divergenci naopak ke vstupu short, a proto ji nazývám Shortová MACD divergence. Počkám si jenom, než cena doputuje k hranici rezistence, a když se objeví signální svíčka (B), vstupuju short.

 

 

Z obrázku níže můžete vypozorovat, že MACD divergence opět zafungovala a doputovala až k druhé hranici supportu.

 

 

Samozřejmě existují i další typy MACD divergencí a způsoby, jak je využít. Já však používám pouze tyto dva způsoby a ostatní mě nezajímají, protože mě nevyhovují. Nebráním vám ale v tom, abyste si vyhledali další způsoby použití a podle nich obchodovali.


Šťastné obchodování,


Martin Malý