Jaké jsou principy řízení rizika? – část 1.

28.04.2013 12:24

Existuje bezpočet důvodů, proč byste se měli v tradingu zabývat řízením rizika neboli money managementem. Pomineme-li všechny a soustředíme se na ten nejzákladnější, tak zjistíme, že řízení rizika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro úspěch v tradingu. Pravda, gambleři v Las Vegas také čas od času vyhrají a dosáhnou home runu, tedy šnůry vítězných her a kasino připraví o tučnou sumu. Těchto home runů můžeme čas od času v trhu dosáhnout i my. Ale bez ohledu na to, jaké dlouhou budou trvat, nakonec v trhu nastane situace, kdy trh zase půjde do strany. Když ta chvíle přijde, tak nás pak zachrání náš plán řízení rizik.

Při mém pátrání na internetu ohledně otázky řízení rizika mě zaujalo několik principů. Jedním z nich byl názor, že řízení rizik vás posune od emocí k disciplíně.

Už jste si určitě všimli, že obecně platí, že pokud se v životě setkáme s nějakým problémem, obrátíme se na odborníka. S nemocí na lékaře, s pojistkou na pojišťováka, s hladem na supermarket. Ale když jde o naše vlastní peníze, tak za největšího odborníka považujeme sebe samotného. A pokud zrovna nepatříte mezi finančně vzdělané, tak následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Je to možná řečeno trochu zjednodušeně, ale je to pravda. Z tohoto důvodu je nutné vypracovat plán pro řízení rizik v našem tradingu a navrhnout jej takovým způsobem, abychom minimalizovali naše zasahování do jeho provádění. Jednoduše řečeno, musíme vytvořit spolehlivý plán, a uznat, že nás chrání před sebou samými.

Shora řečené si můžeme vysvětlit na hře dvou hráčů, kterým je dána příležitost rozdělit sumu peněz, a to bez reciprocity. To znamená, že každý hráč má udělat pouze jedno rozhodnutí a pak hra končí. Řekněme, že se má rozdělit 100 korun mezi hráče A a hráče B. Rozdělení může být v libovolném poměru, s jednou výjimkou: Žádný z hráčů nemůže obdržet celou částku. V nejhorším případě rozdělení pro hráče B je, že hráč A si vybere 90 korun pro sebe a dá 10 korun hráči B. Dalším krokem hry je, že hráč B se má rozhodnout, zda přijmout nebo odmítnout nabídku hráče A. Pokud hráč B nabídku přijme, pak oba hráči získají částku uvedenou v nabídce. Pokud se hráč B rozhodne nabídku odmítnout, pak žádný z hráčů nic nezíská. Klíčová otázka je: Kdy je výhodné pro hráče B odmítnout nabídku? Odpověď je, samozřejmě, nikdy! V nejhorším scénáři - pokud hráč B nabídku přijme, dostane 10 korun, jinak by neměl nic.

Nicméně, výsledky experimentálních pokusů ukazují, že nabídky méně než 20 procent (20 korun v našem příkladu) jsou často odmítány. Důležitou roli zde totiž hraje prvek "spravedlnosti", který zvažuje hráč B, a vnímá-li nabídku jako "nespravedlivou", pak ji odmítne. Hráč B by se však neměl zaměřit na vnímanou spravedlnost, ale zlepšit svůj finanční stav, pokud nemá jinou volbu. Rovněž bylo prokázáno, že nespravedlivé nabídky vyvolaly aktivitu v oblastech mozku spojených s emocemi, což naznačuje důležitou roli emocí v rozhodování.

A jaký závěr z toho pro nás plyne? Zkrátka musíme uznat, že naše emoce jsou nedílnou součástí našeho finančního rozhodování a my musíme učinit nezbytné kroky, jež zajistí, že v tomto procesu se sami sebe nepoškodíme. Ze všech povolání, obchodník musí postarat o tuto otázku, protože finanční rozhodnutí jsou činěna každý obchodní den.

 

Šťastné obchodování,

Martin Malý