Jaké jsou principy úspěšného tradingu

20.01.2013 15:27

Za těch několik málo let, co se tradingu věnuji, jsem dospěl k závěru, že v tradingu, stejně jako v jiném podnikání, existují principy, jejichž dodržování je pro jeho úspěšné rozvíjení otázkou života nebo smrti. A použití a porozumění těmto základním principům poskytne traderovi vodítko stejně, jako tyče rozmístěné na horách v pravidelné vzdálenosti od sebe, které zbloudilého turistu v mlze či vánici bezpečně dovedou k teplu kamen horské chaty. Vždy, když mě frustrace či stres vede ke snížení schopnosti úspěšně obchodovat, znovu si tyto principy zopakuji.


Princip č. 1: NEZKOUŠEJ PŘEDPOVÍDAT BUDOUCNOST

Myslím, že i vy jste již narazili, na experta či génia, který o sobě tvrdil, že umí předpovídat, co se na trhu stane, protože vymyslel nějaký geniální matematický model, zkonstruoval úžasný indikátor nebo vymyslel obchodní systém, který dokáže vydělat několik stovek procent. Otázkou pak zůstává, když ví, kam trh půjde, proč své „vynálezy“ prodává ostatním? Proč už není sám bohatý?

Trvalo mi dost dlouho, než jsem pochopil, že nikdo neví, kam se trh vydá v budoucnu. A že většina prodávaných seminářů, indikátorů a obchodních systémů jsou pouze trikem, jak z dychtivého zájemce o trading vytáhnout zbytečné školné.

Také jsem toho hodně přečetl o Fibonnacciho číselné posloupnosti a jejího využití pro trading. Tato pojednání popisovala, jak použít Fibonacciho měření pro určení dalšího pohybu trhu, predikce jeho high či low, jak velký by měl být retracement trhu při jeho posledním velkém pohybu a kdy koupit či prodat na základě této analýzy. Žádná z metod mi však peníze nevydělala.

Rovněž mi dlouho trvalo, než mi došlo, že nikdo neví, kdy se trh dá do pohybu. A pokud vám bude někdo tvrdit opak, je to individuum, od kterého je lepší držet se dál.

Hodně traderů Elliottových vln a Fibonacciho čísel, expertů na cykly, se snaží předpovědět, kdy trh pohne a to ve směru, který pomocí uvedených nástrojů předpověděli. Já jsem osobně ještě nepřišel na nějakou vědeckou metodu, která by mi předpověděla pohyb trhu. Vy ji máte? Vždycky, když jsem se snažil předpovědět pohyb trhu, a myslím tím opravdu velký pohyb v řádu desítek pipů, obvykle jsem se mýlil. Nebo jsem velký pohyb zmeškal, protože jsem předpověděl, že k žádnému velkému pohybu trhu nedojde.


Princip č. 2: ŽÁDNÝ EXPERT NENÍ VĚŠTEC


Experti, kteří vydělali peníze tradingem, je nevydělali proto, že by správně předpověděli další pohyb trhu, ale proto, že tento pohyb správně zobchodovali. Je totiž velký rozdíl mezi správným obchodováním a správnou předpovědí. Jakákoli analýza a předpověď není to, co je důležité. Důležité je použití tradingových dovedností. A když tyto máte, nemáte žádný důvod, abyste se nejdříve věnovali předpovídání trhu.

Vím, o čem mluvím. Zpočátku jsem také většinu času věnoval tomu, abych odhadl další pohyb trhu. Samozřejmě nesprávně a můj účet klesal do stále hlubších červených čísel. A přitom stačilo stát se disciplinovaným traderem. Musel jsem se naučit, jak a proč vstoupit do trhu, kdy z trhu vystoupit a kam umístit stop loss, zkrátka řídit riziko a maximalizovat své cash flow.


Princip č. 3: BUĎ S TRHEM V HARMONII

Peníze tradingem se dají vydělat jen, když je trader schopen obchodovat v harmonii s trhem. Vstupuje long, když jde trh nahoru, vstupuje short, když jde trh dolů. Když zkouší trader jít long, když trh klesá nebo naopak, bojuje s trhem. A to není dobré ze dvou důvodů. Za prvé, ztrácí své peníze. Za druhé, boj s trhem ovlivňuje jeho úsudek a působí na něho tím, že si chce potvrdit, že se rozhodl správně, že trh se nakonec vydá předpovězeným směrem a jeho rozhodnutí se nakonec ukáže jako správné. Bojovat s trhem je nesmysl, nakonec trader stejně prohraje.

Namísto snahy o kontrolu trhu, má trader trhu naslouchat a nechat jej, aby mu sám řekl, co a kdy má udělat. Má věřit svému obchodnímu systému, pravidlům pro vstup a výstup, money managementu, sám sobě a pak se dostane do takového stavu mysli, kde může nechat trh, aby ho sám vedl. Pro ziskové obchodování se musí trader naučit dostat se do takového psychického stavu, v němž mu sám trh určí jeho zisk. On jen musí dodržovat svoji strategii a zbytek je na trhu.


Princip č. 4: STANOV SI REÁLNÝ ČASOVÝ HORIZONT

Jedním z největších problémů, který nováčci mají, je, že si myslí, že vydělají velké peníze rychle. Neuvědomují si, že je třeba naučit se vydělávat pravidelně a velký zisk přijde časem s navýšením pozice. Nováček je většinou soustředěný na aktuální den, a neuvědomuje si, že výsledek konkrétního obchodu není sám o sobě důležitý. Důležitý není dokonce výsledek jednoho obchodního dne. Musí se naučit dívat se na své obchodní výsledky s odstupem na úrovni týdne, měsíce.
Tím ovšem neříkám, že by si trader neměl pro svůj zisk stanovit konkrétní cíle. Rob Booker například udává minimální denní zisk ve výši 10 pipů. Pokud je pro vás pip příliš abstraktní, sami si spočítejte, co vám přinese týdenní zisk 300,- Kč při velikosti pozice 0,1 lotu a akceptovatelném riziku 2-3%. Chce to jen nechat své strategii dostatek času. Jestliže je postavena na základních principech fungování trhu, byla profitabilní v minulosti a bude zisková i v budoucnosti.


Princip č. 5: POCHOP ZÁKLADY PSYCHOLOGIE TRADINGU

Lidí píšících o psychologii tradingu naleznete na internetu dost. Osobně si nemyslím, že je trading z psychologického hlediska tak náročný, jak se píše. Když víte, co máte dělat. Určil jsem si pro sebe několik jednoduchých pravidel, a jakmile jsem je přijal, výrazně jsem si zvýšil schopnost ziskově obchodovat.

Většina úspěšných traderů vám řekne, že nejobtížnější věc v tradingu je akceptování ztrátového obchodu. Pro nováčka ztráta znamená, že něco nefunguje a že udělal nějakou chybu. Pro zkušeného tradera ztráta znamená jen náklad na budování byznysu. Žádná strategie není beze ztrátových obchodů. Proto každému doporučuji využít při budování obchodního systému historická data a si strategii vyzkoušet. To dá vaší mysli klid, zvláště v obdobích ztrátových obchodů a poklesu účtu.


Princip č. 6: NEOBCHODUJ PRO PENÍZE

Úspěšní lidé nepracují pro peníze. Pracují tvrdě proto, že je to baví a peníze pak samy přicházejí. Úspěšní lidé nejdříve pracují a pak počítají peníze. Někdy je dokonce ani nepočítají a mnohdy ani neví, kolik jich vlastně mají.

Víme, že drtivá většina z nás začala obchodovat proto, aby vydělala co nejdříve velké peníze snadno a rychle. A protože počáteční náklady jsou v porovnání s klasickým podnikáním nižší, mysleli jsme si, že nás čeká snadná cesta k bohatství. Náš cíl bylo vydělat rychle spoustu peněz. Mnozí z nás chodilo na školení a žádalo zázračné indikátory, jež přinesou toužebně očekávané peníze. A všichni jsme byli odsouzeni k neúspěchu.

Úspěšným traderem se stanete, jen když budete trading opravdu milovat. Ne pro peníze, ale pro samotný proces obchodování.


Princip č. 7: SOUSTŘEĎ SE NA VÝSTUP

Všechny vaše analýzy, které chcete provést, musíte mít hotovy před začátkem obchodování. Svoji strategii byste měli znát nazpaměť. Měli byste vědět, jaká je její historická výkonnost, kolik ztrátových obchodů v řadě měla, jaké typy příkazů používat, jakým kontaktovat svého brokera v případě potřeby. A poslední věcí, o kterou byste se měli ve svých obchodních hodinách starat je, jakým směrem se trh ubírá, zda jít long nebo short. Tohle všechno by vám vaše strategie měla říct. Neměli byste se starat o zprávy, dokonce ani tehdy, když vám nadělí ztrátu.

Jedinou věcí, na kterou byste se koncentrovat je, jak správně exekuovat své obchody. Jestliže neumíte provádět svoji strategii správně, tak vaše obchodování nemá smysl. Každá mince má dvě strany. I trading má dvě strany: rozvoj strategie a její uskutečňování. A během obchodních hodin se soustřeďte jen na realizaci, na nic jiného.

 

Princip č. 8: BUĎ VŽDY V TRHU

Tento princip by se dal jinými slovy říci: „Držte své ztráty na minimu, zatímco čekáte na velký pohyb.“ Je známé, že ziskově obchodovat, zvláště to platí pro trendové obchodníky, znamená být v trhu při jeho velkém pohybu. Proto mnoho obchodníků stojí mimo trh, když se nehýbe a zkouší předpovědět, kdy se trh dramaticky pohne. Tito lidé však stále velký pohyb zmeškají.

Namísto předpovídání velkého třesku se soustřeďte na minimalizování svých ztrát a poklesu obchodního účtu, zatímco čekáte na svoji velkou příležitost. To je správný způsob, jak se dívat na trading. Zaměřte se na řízení cash flow a rizika a ne na hledání magických indikátorů vytváření analýz a předpovědí. Váš trading se pak pohne od hobby k byznysu. Jediný způsob jak se ujistíte, že nezmeškáte velký pohyb je být při tom.


Princip č. 9: BUY HIGH – SELL LOW

Pravděpodobně nejzajímavějším pravidlem pro úspěšný trading je nakoupit vysoko a vystoupit výše, prodat nízko a vystoupit níže. Nedává to smysl? Hned vysvětlím. Jde o pravidlo, které jde proti naší intuici, proti tomu, k čemu máme přirozený sklon dělat. A sice nakoupit nízko, prodat vysoko a naopak. Ale právě úspěšné strategie jdou proti přirozenému smýšlení tradera. Nejsou založeny na naší lidské přirozenosti a normální lidské reakci na trhy. Trvalé vydělávají peníze, protože jsou založeny na principech fungování trhu, nikoliv na běžném chování člověka.

V konečném důsledku, každý trh je jen souhrnem rozhodnutí jeho jednotlivých účastníků a umístění peněz v něm na základě těchto rozhodnutí. Většina těchto účastníků dělá, co je pro ně přirozené – snaží se nakoupit levně a prodat draze. Statistiky však jasně ukazují, že 95% těchto obchodníků ztrácí své peníze.
Jestliže chcete být úspěšným traderem, musíte dělat opak toho, co dělá zbývajících 95% obchodníků. Není to snadné, protože takovýto přístup je proti lidské přirozenosti. Ale jakákoliv úspěšná strategie následuje pravidlo nakoupit vysoko a vystoupit výše, prodat nízko a vystoupit níže.


Šťastné obchodování,
Martin Malý