Jaký typ tradera jste?

21.04.2013 18:35

V tomto článku vám představím můj pohled na to, jaké typy traderů existují, čím se vyznačují a jak se poznají. Zjištění, jaký typ tradera jste, je v obchodování poměrně důležité a může vám ušetřit spoustu peněz a zbytečného trápení.


Vše se odvíjí od vašeho temperamentu. Podle Hippokrata, starověkého řeckého lékaře, existují čtyři typy temperamentu, které rozdělil podle čtyř tělesných šťáv, a to sangvinik (krev), cholerik (žlutá žluč), flegmatik (sliz) a melancholik (černá žluč). Věřím, že jste o tom již slyšeli, přesto však stručně vysvětlím, o co jde.


Sangvinik je emočně stabilní extrovert, který se vyznačuje optimismem, přiměřenou reakcí na podněty. Je přizpůsobivý, ale často lehkovážný a jeho city jsou spíše mělké.


Flegmatik je stejně jako sangvinik emočně stabilní, avšak je spíše introvert. Lidé ho vnímají jako lhostejného člověka, kterého jen tak něco nevzruší. Většinou je spokojený, klidný, občas až apatický. Nemá rád změny a není příliš ambiciózní.


Melancholik je emočně labilní introvert. Vyznačuje se pesimismem a bojí se, co přinese budoucnost. Nemá rád hluk a není společenský. Jeho city trvají dlouho, ale navenek je neprojevuje. Na rozdíl od flegmatika není moc šťastný, naopak spíše smutný.


Cholerik je emočně labilní extrovert. Vyznačuje se netrpělivostí, panovačností a nerozvážností. Často u něho dochází k výbuchům vzteku, k jednání v afektu a k agresi. Cholerik je také egocentrický a navenek je otevřený a jedná rychle a bez zábran.


Na internetu můžete najít spoustu testů, které vám pomohou k určení vašeho temperamentu. Podle mě je ale nejlepším způsobem, jak zjistit svůj temperament, na chvíli si lehnout, uvolnit se a podívat se do svého nitra. Přemýšlejte chvíli o sobě a o tom, jak se chováte a jaká je vaše podstata. Chtěl bych pouze podotknout, že existují i různé „mixy“ uvedených temperamentů, tj. můžete být z části sangvinik a z části cholerik apod.


Možná se teď zrovna ptáte: „No jo, ale jak mi tohle všechno pomůže k obchodování?“ Odpověď je celkem jednoduchá. Zjištění vašeho temperamentu vám zkrátka pomůže ve výběru správného obchodního instrumentu, časového rámce, velikosti obchodované pozice, stop lossu, velikosti profitu a tak dále. Jakkoliv se může tato odpověď zdát jednoduchá a logická, praxe je často daleko těžší. Mnoho traderů a lidí všeobecně k sobě neumí být upřímní a i když jsou, nevědí, jak to použít v praxi. Buďte k sobě proto upřímní a nesnažte být někým, kým nejste. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci! Od čeho by pak byl demo účet?


Pro lepší využití znalostí, kterých jste právě nabyli, vám poskytnu pár tipů, které byste pro svoji kariéru tradera mohli využít.


Tip pro trpělivé a emočně stabilní lidi (flegmatik, sangvinik)


Typicky trpělivý člověk je flegmatik, avšak i sangvinik, jakožto emočně stabilní člověk, může být trpělivý. Tito lidé to mají v tradingu mnohem jednodušší, než emočně labilní lidé jakou jsou melancholik a cholerik. Avšak ani oni nemají vyhráno.


Trpělivým a emočně stabilním lidem doporučuji vyzkoušet vyšší časové rámce a to minimálně patnáctiminutové. Pokud spadáte do této kategorie, klidně zkuste držet pozici déle a jenom posouvat stop loss, abyste nezůstali v obchodě, i potom co se změní sentiment trhu. Máte výhodu, že vás jen tak něco nerozhodí, a proto pravděpodobně nebudete tolik plašit, až se cena posune o pár pipů proti vám a vezmete si z trhu daleko více než lidé emočně labilní.


Nižší časové rámce jako minutový či tikový graf by vám mohli způsobit, že se v trhu přestanete tak dobře orientovat, protože to na vás bude moc rychlé. Toto platí hlavně pro flegmatiky a lidi takzvaně pohodové. Ti jsou často zamyšlení a často nedokážou jednat tak rychle. To je ale naprosto v pořádku! Na vyšších timeframech totiž budete mít dost času na rozmyšlenou a až si budete jistí, vstoupíte do obchodu, který vám často vynese velký zisk. Možná nebudete mít za den či týden tolik obchodů, ale doženete to svou trpělivostí a v konečném důsledku budete mít stejný, nebo klidně větší výdělek než lidé, kteří udělají obchodů více.


Tip pro netrpělivé emočně labilní lidi (cholerik, melancholik)


Typicky netrpělivý a emočně labilní člověk je cholerik. Melancholik sice tak netrpělivý není, ale přesto je emočně labilní. Tito lidé to mají v tradingu poněkud těžší, ale jsem přesvědčený, že i oni mohou na trhu konzistentně vydělávat.


Pokud patříte mezi tento druh lidí, zkuste krátkodobé timeframy, nejvýše pětiminutu. Pozici držte krátce a vystupte, klidně s malým ziskem, dokud máte své emoce pod kontrolou. Nižší časový rámec vám v tomto ohledu velice pomůže. Nedělejte si starost s tím, že vaše profity nedosahují závratných výšek, o kterých jste snili. Vy to doženete počtem. Na nižším časovém rámci jako je minuta, či dokonce tikový graf budete schopni udělat několik obchodů denně, a proto se váš zisk nakonec vyrovná zisku, kterého dosahují lidé trpělivý s vysokými profity.


Je velice pravděpodobné, že byste na vyšším timeframu ztratili trpělivost a vstupovali zbytečně do obchodů, do kterých byste ani vstupovat neměli a zbytečně tak přišli o své zisky. Impulzivní lidé potřebují na trhu akci a právě nižší časový rámec jim tuto akci přinese a snad je tak i uspokojí. Důležité je, abyste dodržovali svá pravidla a vystupovali včas, dokud jste v zisku. Zbytečná ztráta by vás mohla psychicky rozhodit a vy byste pak začali nesmyslně vstupovat do obchodů, do kterých byste ani vstupovat neměli, s domněním, že ztrátu rychle doženete. Avšak ztráta jistě přijde, a proto vám doporučuji, abyste neobchodovali v případě, že proděláte třikrát za sebou. V takovém případě je totiž vidět, že jste emočně rozladění a obchodovat dál by pro vás mohlo být katastrofální.


Všechno to jsou pouze tipy a nemusí platit pro každého. Všude totiž existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Vždy je ale důležité, abyste si vytvořili takovou strategii a způsob obchodování, při kterém se budete cítit dobře, a který nebude v rozporu s vaším temperamentem.


Šťastné obchodování,
Martin Malý