Je ztráta 11,5% důvod k panice?

21.08.2016 16:40

Jak jste si mohli možná s nelibostí všimnout, ztratilo portfolio automatických obchodních strategií na reálném účtu téměř celý svůj zisk, když se propadlo o 11,5%. Jak je to možné? Vysvětlení je zcela jednoduché. Tento propad způsobila velikost pozice u jednotlivých strategií, pominu-li aktuální pohyb trhu na instrumentech, kde AOS prodělaly.

Velikost pozice u jednotlivých strategií stanovuji tak, aby jejich zisk i ztráta odpovídala velikosti jejich rizika v rámci celého portfolia. A právě uváděnou ztrátu udělaly strategie, které mají nejmenší historický drawdown a tím pádem největší velikost pozice. Pro úplnost dodávám, že dosavadní zisk tvořily strategie s nejmenší velikostí pozice.

Ztrátu realizovaly breakoutové AOS na instrumentech EURJPY a US.30 (Dow Jones index). A když se podíváte na timeframe, na kterém obchodují, tedy H1, již pouhým pohledem rychle zjistíte, že oba trhy se již cca měsíc pohybují do strany. A to je pro průrazové strategie pochopitelně nevhodné. Všechny signály pro vstup se objevovaly právě na okraji kanálu, ze kterého cena neprorazila způsobem, který by vedl k uzavření pozice na vstupní ceně či dokonce v profitu.

Nezbývá, než počkat, až se na trh vrátí volatilita.

Šťastné obchodování,

Martin Malý