Kdy obchodovat?

09.08.2013 20:14

Uvědomuji si, že zařazení tradingu do vašeho denního rozvrhu, může být pro některé z vás problematické. Proto jsem se rozhodl napsat článek právě na toto téma.


Před tím než se rozhodnete, jakou část dne budete věnovat obchodování, je dobré sestavit si žebříček hodnot, nebo jinými slovy nastavit si priority. Troufám si říct, že většina z vás milých čtenářů má nějaké závazky, ať už jsou to závazky k práci, škole, rodině, nebo jiným věcem, musíte jim věnovat nějaký čas. Čas vám ale mohou zabírat i věci jako jsou koníčky, dívání se na televizi, čtení literatury a další. Sepište si všechny věci (např. do Excelu), kterým se ve všední den věnujete (o víkendu se neobchoduje) a poté k nim napište od kdy, do kdy se jim věnujete a ohodnoťte jejich důležitost. Věnujete-li se například deseti aktivitám, udělte každé aktivitě známku 1-10. Takováto tabulka by mohla vypadat například takto:

 

 

Předtím než si spolu ukázkový rozvrh dne rozebereme, probereme si, kdy je vlastně nejlepší čas k obchodování, nehledě na náš denní rozvrh?


Na to je celkem jednoduchá odpověď: v době největší volatility vybraného trhu. Podle mého pozorování je největší volatilita pro trh, který obchoduji (tedy EURUSD) od 14:00 do 18:00. Je to z toho důvodu, že ve 14:00 hodin otvírá New York a Londýn končí v 18:00 hodin. V tento čas tedy obchoduje jak New York, tak Londýn a to dodává na volatilitě trhu. Moje pozorování potvrzuje i graf volatility měnového páru EURUSD vypočítaný za posledních deset týdnů (viz obrázek níže).

 

Zdroj: www.forexmarkethours.com


Na tomto grafu je nejdůležitější hodnota Open-Close, která udává volatilitu v jednotlivých hodinách, měřenou od otevření po uzavření hodinové svíčky. Všimněte si, že hodnota Londýnské seance do otevření New Yorské burzy (9:00-13:00) kolísá od 7 do 20 (v průměru 9) a je poměrně nestabilní. Na druhé straně hodnota volatility při kombinaci Londýnské a New Yorské seance se pohybuje od 9 do 18 (v průměru 10).


A nyní se vraťme k ukázkovému rozvrhu dne. Podívejme se teď na náš příklad (viz obrázek výše). Vidíme, že tato osoba má ve všední den čtyři aktivity (trading ještě není zařazen). Aktivitám udělil známky od jedné do pěti (1=nejdůležitější) S prací pravděpodobně nehne, za předpokladu že pracuje jako zaměstnanec. Nevadí, stejně jsme si řekli, že odpoledne je volatilita stejná, ne li lepší, než dopoledne. Co tedy dělá po práci? Věnuje se svému koníčku, své rodině a zábavě. Nejméně důležitá je pro něho zábava. Může tedy zábavu přesunout na víkend. Tím pádem se mu uvolní tří hodiny na obchodování. Avšak v tento čas (19:00-22:00) není taková volatilita jako odpoledne. Proto by pro něho bylo dobré rodinu a koníček posunout. Řekněme, že by se rodině věnoval od 18:00 do 20:00 a svému koníčku pak od 20:00 do 22:00. Pozměněný rozvrh by pak mohl vypadat například takto:

 

 

Samozřejmě si uvědomuji, že můžete mít daleko komplikovanější a méně pravidelný rozvrh. Může se vám například stát, že budete moci obchodovat pouze dva dny v týdnu od 17:00 do 19:00. Princip je ale pořád stejný. Přidělte si svým aktivitám priority a snažte se pro trading tolik času kolik uznáte za vhodné. Pokud vám i po „drastických“ úpravách vašeho denního plánu zbude pouhá hodina na obchodování, nevadí. Najděte si takový trh a časový rámec (v tomto případě se nabízí minuta), který vám bude nejvíce vyhovovat. Jednoduše řečeno, najděte si pro sebe tu nejlepší variantu. Potom se jí buďto řiďte, anebo ji změňte. Vím, že se to lehko říká a hůře dělá, ale taková je realita.


Šťastné obchodování,

Martin Malý jr.