Meditace při obchodování

22.06.2014 20:01

Co je to vlastně ta meditace? Je mnoho definic popisujících co je to meditace. Já se na meditaci dívám, jako na určitý stav vědomí. Při meditaci se totiž mozek dostává na hladinu alpha a vědomí se zklidní a posune do centra. Když je vědomí v centru, znamená to, že je v klidu a vás tak neruší žádné tužby, emoce, myšlenky, atd. Jinými slovy by se dalo říci, že jste se dostali do stavu harmonie. Nechci zabíhat do přílišných detailů, ani vám popisovat nějaké meditační techniky. Jednak by to přesáhlo rámec tohoto článku a také si nemyslím, že jsem osoba povolaná k tomu, aby někoho učila meditovat. Pokud se o meditaci chcete dozvědět více a naučit se ji praktikovat doporučuji vám začít navštěvovat kurzy tai chi, jógy, nebo samotné meditace. Pokud rádi čtete, doporučuji knihu Tao vysvobození.


Nyní si prosím všimněte věty „Když je vědomí v centru, znamená to, že je v klidu a vás tak neruší žádné tužby, emoce, myšlenky, atd.“ Vidíte to? Žádné emoce. Není to snad to, co se píše ve všech knížkách o psychologii obchodování? Já jsem proto došel k závěru, že meditace je v obchodování téměř nepostradatelná. Mnoho lidí sice úmyslně nemedituje, ale přesto se intuitivně dokážou naladit na hladinu alpha a být proto v obchodování, či ostatních oblastech života úspěšní.


Nyní je velice podstatné zda obchodujete intradenně, nebo pokud obchodujete vyšší časové rámce, jako jsou H1 a více a držíte pozice déle jak jeden den. Pokud obchodujete intradenně tedy, že si sednete k počítači, obchodujete dejme tomu tři hodiny a pak skončíte, bude pro vás trochu obtížnější zůstat v meditaci po celou dobu obchodování, avšak není to úplně nemožné a pokud se to naučíte, jistě zaznamenáte značné zlepšení. Jestli ale držíte pozici delší dobu a nemusíte proto tak často činit obchodní rozhodnutí, bude pro vás použití meditace při obchodování snadnější. To je také jeden z důvodů, proč jsem přešel na hodinový graf.


Nyní ale něco k praxi. První krok, je získat nějakou zkušenost s meditací. Poté můžete přistoupit ke kroku číslo dva, kterým je použití meditace při obchodování. Zde je jeden ze způsobů, jak tak učinit. Vždy, když se začne blížit okamžik, při kterém budete muset učinit obchodní rozhodnutí, vstupte do hladiny alpha, vyprázdněte mysl a zeptejte se: „Mám vstoupit long? Mám teď vystoupit? Je pro mě výhodné posunout stop loss?“ Odpověď může přijít, jako dobrý, nebo špatný pocit, ve formě obrazů, nebo dokonce ve formě jakéhosi vnitřního hlasu. To jak si odpověď budete interpretovat, je však na vás a jen s postupem času a praxí získáte potřebný cit a intuici proto, abyste odpověď správně vyhodnotili a učinili tak správné rozhodnutí. Základem samozřejmě je mít jasný obchodní plán a strategii, na základě kterých se můžete rozhodovat.


Někdy se ale stává, že nastane situace, která bude nějakým způsobem mimořádná, a vy si nebudete vědět rady. V takovém případě vám může právě tato technika. Meditovat při obchodování vám také mimo jiné pomůže zklidnit vaše emoce a zmenšit počet ztrát způsobených panickým rozhodnutím (jistě se vám občas stalo, že jste z obchodu vystoupili, protože jste se zkrátka lekli, nebo naopak do obchodu vstoupili naprosto nesmyslně s touhou dohnat předchozí ztrátu). Samozřejmě existují i jiné techniky, jak zapojit meditaci do obchodování. Toto je však technika, která mě osobně přijde nejlepší. Ať už si ale zvolíte jakoukoliv techniku meditace, věřte, že pokud budete opravdu meditovat, v obchodování a v dalších oblastech vašeho života se vám bude dařit lépe a lépe.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.