Nabídka a poptávka v praxi

20.04.2013 20:16

V pátek 19.4.2013 se na měnovém páru EURUSD vytvořila situace, která v praxi nádherně demonstrovala principy popsané v sérii článků o nabídce a poptávce.


Na obrázku níže je zachycen čtyřhodinový timeframe v poměrně širokém časovém rozpětí: od 1. února do 19. dubna letošního roku. Obdélníky jsem vyznačil důležité oblasti nabídky a poptávky. Na co chci zvláště upozornit, je úplně pravá část grafu, která se vztahuje k páteční obchodní seanci.

 

 

Na dalším obrázku je pravá část obrázku výše ve větším detailu, kdy je vidět, že se již o dva dny dříve vytvořila silná medvědí MACD divergence. Předpokládal jsem tedy, že pokud bude trh tuto oblast znovu testovat, nebude mít sílu ji překonat, přestože svíčka v uzavírající v 16 hodin byla již čtvrtá býčí svíčka v řadě za sebou, což znamenalo, že býci tlačili cenu vzhůru již plných 16 hodin.

 

 

Výjimečnost celé situace podtrhovalo chování trhu na hodinovém timeframu, kdy svíčka v 16 hodin uzavřela sice long, ale všimněte si, že nedokázala uzavřít nad high předchozího medvědího pin baru, který již byl předzvěstí nasycení poptávky a přechodu do fáze nabídky.

 

 

Jak trh reagoval v oblasti nabídky, můžeme vidět na obrázku pětiminutového timeframu níže. Pro pátek 19.4.2013 jsem měl rezistenci na hodnotě 1,3111, support 1,3045 a dále hranice mikro S/R úrovní na 1,3088 a 1,3080 a 1,3065. Agresivnější obchodníci mohli vstoupit short již na close pin baru. Ti trpělivější čekali na potvrzení výše popsaného předpokladu, jehož signálem byla inside svíčka s close v 16:10 hod. (označená číslicí 1). Stop loss umístěný nad high pin baru by sice byl větší (cca 15 pipů), avšak výstup s první částí pozice by byl téměř na dvojnásobku (25 pipů) a zbytek se ziskem 48 pipů. Celkem by analýza hladiny nabídky a poptávky přinesla nádherných 73 pipů.


Na páteční odpoledne docela slušný zisk, ne?

 

 

Šťastné obchodování,

Martin Malý