Nikdy to nevzdávejte!

01.12.2013 22:11

V dnešním článku bych se s vámi rád podělil o příběh, který jsem si přečetl v knížce Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. Příběh vypráví o Američanovi jménem Durby, kterého postihla zlatá horečka, a proto se vydal na západ hledat zlatou žílu. Durby měl štěstí a po třech týdnech zlatou žílu našel. Označil si území a vrátil zpátky domů, kde svým příbuzným řekl, co objevil, a spolu s nimi se vydal zpátky ke zlaté žíle. Když však vytěžil několik vozíků zlata, zjistil, že se zlatá žíla vytratila. Durby a jeho příbuzní hledání po ztraceném zlatě po několika dnech vzdali a rozhodli se prodat stroje na těžbu a vrátit se domů. Obchodník, který od Durbyho stroje koupil, se rozhodl vrátit se na místo, které Durby opustil. S sebou si vzal inženýra, který mu vypočítal, že zlatá žíla pokračuje tři stopy od místa, kde Durby těžil. A přesně tam také pokračovala. Tento obchodník tam poté vytěžil zlato za milióny dolarů. Zlatá žíla, kterou objevil, byla totiž jedna z největších v Coloradu.


Hlavním důvodem proč Durby nenašel hlavní žílu a nechal ji tam ležet pro obchodníka, byl ten, že nevydržel až do konce. A to je téma, o kterém budu v dnešním článku psát. Jistě jste už někdy viděli statistiky, říkající, že přibližně 90 % traderů prodělává. Mnoho z nich totiž přestali obchodovat ještě před tím, než vůbec mohli začít vydělávat. Upřímně totiž neznám nikoho, kdo by na burze začal vydělávat, aniž by si před tím prošel obdobím ztrát. Mnoho traderů to vzdá hned po prvním bankrotu.


Nevím, jak vy, ale já jsem musel otestovat hodně obchodních strategií, než jsem si našel tu, která funguje a osobně mi vyhovuje. Jsou ale tradeři, kteří si vyberou náhodnou obchodní strategii, vloží si na svůj obchodní účet dvě stě tisíc a samozřejmě o svůj kapitál ve valné většině přijdou, protože před tím neprošli nezbytnými kroky (teoretické znalosti, analyzování, testování, demo obchodování a psychologie obchodování (viz článek 6 zastávek na cestě k úspěšnému tradingu). No a upřímně řečeno, kdo by to nevzdal po takovémto fiasku v naprosto novém a téměř neznámém bussinesu jako je obchodování na burze.


Pak je tu další skupina traderů. Ti vzorně projdou všemi vývojovými stádii, ale vzdají to těsně před cílem. Představte si, že vám trvá rok, než se dostanete na demo. Poté další rok obchodujete na demu, až se nakonec rozhodnete přejít na reál. Na reálu celý rok úspěšně obchodujete, až nakonec z nějakého důvodu zbankrotujete. Vy se ale nevzdáváte a po roce se opět vracíte k reálnému obchodování s novou strategií, jenže po roce opět zkrachujete a po třetí se vám do toho už jít nechce. Strávili jste tedy nad tradingem pět let svého života.


Teď si představte, že na smrtelné posteli dostanete možnost pohlédnout do křišťálové koule, která by vám mohla ukázat, jak by váš život vypadal, kdybyste se tenkrát nerozhodli s obchodováním přestat, a tato křišťálová koule vám ukáže, jak jste po druhém nezdaru opět nastoupili na burzu a začali konečně vydělávat a splnili jste si tak díky tomu všechna svá přání. Ano, tak to opravdu někdy bývá. Problém ale je, že nikdy nevíte, za jakým rohem se skrývá to, po čem toužíte. Nevíte, kolik překážek musíte překonat, než se konečně dostanete k cíli, a proto pokud chcete na burze opravdu začít vydělávat, nezbývá vám nic jiného, než pokračovat, dokud se to nenaučíte a nedostanete se tak na konec své cesty.


Kdyby totiž Durby nevzdal své hledání zlaté žíly, jistě by jeho život vypadal naprosto jinak a to mu stačilo popojít o pouhé tři stopy. Vytrvejte tedy v tradingu, protože pohádkové bohatství na vás může čekat doslova za rohem.


Šťastné obchodování,
Martin Malý jr.