Non-farm payroll a Unemployment zprávy

04.01.2013 20:49

Non-farm payroll (NFP) zpráva je klíčovým ekonomickým indikátorem Spojených států amerických. Vydává jej americké ministerstvo práce (U.S. Department of Labor Bureau of Labor Statistics) a sleduje měsíční přírůstek pracovních míst v sektorech mimo zemědělství. Zpráva o zaměstnanosti je vydávána jednou měsíčně, obvykle první pátek v měsíci a silně ovlivňuje americký dolar na dluhopisovém, akciovém i forexovém trhu. Mnoho analytiků, obchodníků, fondů, investorů a spekulantů snaží předvídat jeho výsledek a vliv na směr dalšího pohybu daného finančního instrumentu. Současně s NFP oznamuje americké ministerstvo práce míru nezaměstnanosti (unemployment rate). Jak jste již nejspíše sami zaznamenali, vydání obou zpráv způsobí velký pohyb, na kterém se dá profitovat. Stačí jen vědět, kam trh půjde...

 

Vydání shora uvedených zpráv připadlo v letošním roce na pátek 4.1.2013 ve 14:30 hodin našeho času a zveřejnění čísel s sebou přineslo na začátek roku slušný pohyb, jak je vidět na grafu níže.

 

 

Před vydáním obou zpráv se cena začala kolísat okolo supportu (1,30087). Přestože byl na obchodním timeframu klesající trend, indikátor MACD již ukazoval býčí divergenci (na grafu oblast vstupu long). Potvrzení bylo možné najít na nižším timeframu 1 minuta. Na grafu níže je jasně vidět, že trh před vydáním zpráv několikrát odmítl jít pod úroveň 1,30087, přičemž písmena A, B, C označují místo potenciálních vstupů long s nízkým stop lossem maximálně 14 pipů. Několik minut po vydání zpráv nabídl trh ještě jednu příležitost ke vstupu long (D).

 

 

Štastné obchodování,

Martin Malý