Obchodní styly - Protitrendový obchodník

27.01.2013 18:35

Tento týden budu pokračovat v sérii "Obchodní styly" s článkem protitrendový obchodník. Protitrendový obchodník je obchodní, který čeká, až cena doputuje k nejbližší hranici S/R (support/rezistence) a vstoupí do protitrendu. Obecně se vyskytují dvě situace, jak může protitrendový obchodník uskutečnit obchod.


Jedna z možností je, že cena doputuje k hranici S/R, a když je cena těsně u ní, tak protitrendový obchodník vstupuje do proti směru dosavadního pohybu.
Na obrázku níže můžeme vidět, že na 15 Min grafu dne 4.1.2013 byl klesající trend v a v 12:35 se cena poprvé dotkla supportu (1,29974). Od této chvíle je protitrendový obchodník na pozoru a hledá, kde vstoupit do longu (viz. Oblast vstupu do longu).

 

 

Ten samý princip mohl protitrendový obchodník uplatnit dne 24.1.2013, kdy byl naopak up trend a v 17:08 cena tečovala hranici rezistence (1,33894). Několik minut poté mohl vstupovat do shortu (viz. Oblast vstupu do shortu).

 

 

Druhá možnost jak vstoupit do protitrendu je velice podobná té první. Rozdíl je však v tom, že cena prorazí hranici S/R a vrátí se zpět. Oblasti vstupu však ještě předchází korekce, která se dotýká hranice S/R a to je přesně ta oblast, na kterou protitrendový obchodník čeká. Pojďme se podívat na následující příklad.


Dne 23.1.2013 je vidět, že na 5 Min grafu byl po jistou dobu up trend. V 13:06 cena prorazila rezistenci (1.33495), vrátila se zpátky, poté se na několik desítek minut zarazila a to byla právě ta oblast, kde by protitrendový obchodník vstupoval do shortu (viz. Oblast vstupu do shortu).

 

 

Obdobná situace nastala 14.1.2013, kdy cena v 9:26 prorazila hranici supportu (1,33537) a vrátila se zpátky do „mantinelů S/R“. Potom, co se cena vrátila, následoval pullback, který znovu zaútočil na support, a právě to bylo místo, kde by se protitrendový obchodník díval po možnosti vstupu do longu (viz. Oblast vstupu do longu).

 

 

Přesné načasování vstup do obchodu závisí na každém obchodníkovi a jeho obchodním plánu.

 

Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.