Proč chci být algo traderem?

07.02.2016 13:08

Na světě existují jen dva druhy traderů, kteří vydělávají peníze. Ti z vás, kteří nejsou v tomto byznysu žádní nováčci, také vědí, že existují stovky obchodních stylů a tucty trhů. A jediná otázka, na kterou potřebujete znát odpověď je: „Který z těch dvou druhů jsem já?“

Jestli patříte mezi jeden z nich, tak to už víte. Ukáže vám to váš výpis z účtu. Zkrátka vyděláváte peníze. A jestli ne, tak nepanikařte. Jen změňte svůj přístup. Stejně, jako jsem to udělal já.

První druh tradera, který vydělává peníze je diskréční obchodník. Takovým obchodníkem jsem byl dosud také já. Být diskréčním obchodníkem pro mě znamenalo být v určitý čas u počítače, sledovat a vyhodnocovat situaci na obchodovaném měnovém páru. O všem jsem rozhodoval sám, takže jsem mohl výsledek pozitivně ovlivnit. Zároveň jsem ale věděl pouze rámcově, co mohu od trhu očekávat, takže, nastalé neočekávané situace často rozhodily mou psychiku a já nedodržel stanovená pravidla. Z vývoje, kterým jsem si prošel, a který jste mohli dosud na našem webu sledovat, je jasně patrné směřování k mechanickému obchodování. A přestože jsem za loňský rok zhodnotil obchodní účet o více než 50%, po zralé úvaze jsem se rozhodl stát se druhým druhem tradera.

A tím je obchodník mechanický, respektive přesněji řečeno algoritmický obchodník. Co to algo trader vlastně je? Krátce řečeno, jde o obchodníka používající pro své obchodování programový kód, který obchoduje za něho. Ale pozor! Rozhodně nemám na mysli všelijaké automaty, jejichž nabídkami je internet zahlcen. Mám na mysli strategie, které prošly důkladným procesem vývoje a splnily přísná kritéria testů jejich robustnosti.

Co já osobně od algo tradingu očekávám?

Rozhodně to je získání času a psychické pohody. Vývoji strategií se mohu věnovat, když mám čas a vím, že na 100% bude automat obchodovat dle pravidel a nebude reagovat na nenadálé situace. On bude obchodovat – já budu kontrolovat. Navíc díky testům naprosto přesně vím, jak se strategie chovala v minulosti a také vím, kdy se tak přestane chovat.

Šťastný trading,

Martin Malý