Proč používat nižší timeframe?

18.05.2013 12:06

Pro tento týden jsem rozhodl napsat článek o tom, proč je dobré používání nižšího timeframu. Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá. Nižší timeframe nám zkrátka poskytuje nový úhel pohledu, pod kterým se můžeme na danou situaci v trhu podívat. Jsem si jistý, že se většině z vás již několikrát stalo, že jste vstoupili na základě nějakého patternu, či signální svíčky, a přesto šla cena proti vám. Pokud máte tento problém, myslím, že byste se měli dívat i na nižší timeframe a na něm hledat potvrzení, či naopak vyvrácení vašeho předpokladu pro vstup.


Pojďme se podívat na následující příklad, na kterém si názorně vysvětlíme, jak nám může být nižší timeframe užitečný. Na obrázku níže můžete vidět klasickou situaci, kdy se cena obrací po zpomalení trhu a následném pinbaru (viz svíčka A).

 

 

Ne vždy však musí cena jít předem očekávaným směrem. Takový případ je znázorněn na obrázku níže. Je to velmi podobná situace jako předešlá až na to, že cena místo, aby začala padat dolů po signální svíčce (B), jako v předešlé situaci, vystoupala ještě o něco výše. Proč je tomu tak?

 

 

Jednu z mnoha odpovědí můžeme hledat právě na nižším timeframu. Pojďme se tedy podívat znovu na první situaci, tentokrát ale na nižším timeframu. Na obrázku níže představují svíčku A svíčky 1-5. Svíčka A totiž trvala pět minut, a proto na minutovém grafu musí být znázorněna pěti svíčkami. Svíčka 1 byla silně býčí a zatlačila cenu ještě výš. Potom se však vytvořila inside svíčka (2), po které následovala ještě jedna medvědí svíčka (3), tentokrát o něco slabší. Svíčka 4 a 5 pak vytvořili malou korekci před pádem dolů. Pokud byste si však nebyli jistí, mohli byste počkat ještě minutu po close svíčky A na svíčku 6, která by vám váš vstup do shortu definitivně potvrdila. Znamenala totiž prudké oslabení býčího pohybu reprezentovaného svíčkami 4 a 5.

 

 

Pokud se však podíváme na druhou situaci (svíčka B), zjistíme, že by nám minutový timeframe náš předpoklad pro vstup do shortu vyvrátil, přestože tato situace na pětiminutě byla se situací první v podstatě stejná. Pojďme se tedy podívat na minutový timeframe a zjistit, v čem se situace tedy lišila. Na obrázku níže je svíčka B představena svíčkami 7-11. Svíčka 7 prudce vylétla nahoru, znamenajíc sílu býků. Svíčky 8-11 pak v podstatě jenom vyplnily svíčku 7 a tím vytvořily pullback. Je tedy vidět, že zde nám minuta náš předpoklad pro vstup short nepotvrzuje, a proto by bylo dobré počkat na lepší vstup.

 

 

Šťastné obchodování,


Martin Malý