Ralph Vincův experiment aneb proč tradeři neuspějí

02.02.2013 11:22

Člověk může dělat, být a mít všechno, co si dokáže představit. O tom jsem skálopevně přesvědčený, neboť mě o tom můj dosavadní život neustále utvrzuje. Proč ale zrovna v oblasti tradingu toto pravidlo (zdánlivě) neplatí? Na otázku se pokusil najít odpověď Ralph Vince.

Ralph Vince je ve světě tradingu dobře známý. Je totiž počítačovým programátorem a expertem na obchodní systémy, který programoval obchodní systémy pro manažery fondů a to již od roku 1980. Rovněž pracoval jako osobní programátor pro legendárního tradera Larry Williamse. Mimo jiné uskutečnil velmi slavný experiment, který vešel do dějin tradingu jako Ralph Vincův experiment. Shromáždil skupinu čtyřiceti absolventů vysokoškolského studia, které nechal obchodovat na burze pomocí simulovaného počítačového programu. Ralph Vince se ujistil, že žádný z nich nemá doktorát z oboru statistiky či je jakýmkoliv způsobem obeznámen s obchodováním na burze. Každý z hráčů dostal 1000 dolarů a 100 pokusů, každý s 60% pravděpodobností zisku. Pravidla byla jednoduchá. Když vyhráli, obdrželi stejnou částku, kterou riskovali. Když prohráli, ztráta se rovnala jejich vsazené sumě. Co myslíte, kolik peněz oněch čtyřicet studentů vydělalo poté, co dokončilo svoji hru?

Pouze dva studenti nějaké peníze vydělali, zbývajícím třiceti osmi se nepodařilo uspět! 

Připomeňme si, že měli 60% pravděpodobnost zisku. Tedy, že v průměru bylo šest jejich obchodů z deseti ziskových. Šance na výhru byly na jejich straně, proč tedy pouze dva studenti ze čtyřiceti byli schopni vyhrát? To nedává žádný smysl!

Vysvětlení je ale prosté. Není to strategie, co nefunguje. Je to trader, který selhává. A to je celá pravda! Experiment ukázal, že většina traderů není schopna zobchodovat obchodní systém, i když je vítězný. A z toho důvodu jsme založili tyto stránky. Chceme vám dát jasnou odpovědět na to, proč většina lidí není schopna na forexu konzistentně vydělávat peníze. Představte si, že jste jedním z oněch studentů. Vsadíte 100 dolarů, vyhrajete 100 dolarů. Tak vsadíte dalších 100 dolarů, vyhrajete zase 100 dolarů... a cítíte se být bohatí. A najednou 100 dolarů prohrajete. Stále jste v pohodě, vždyť ztráta 100 dolarů není tak velká. Myslíte si, že v další hře tuhle malou ztrátu doženete. Jenže ztratíte dalších 100 dolarů. Znejistíte a protože chcete dohnat své dvě ztráty tak rychle, jak je to je možné (jde o přirozené lidské chování - chamtivost), vsadíte 200 dolarů, abyste 200 dolarů získali. Modlíte se, abyste vyhráli. Ale co se stane, když opět prohrajete? Pořádně se naštvete a chcete, aby se vaše peníze okamžitě vrátily nazpět! Budete sázet víc a víc v naději, že získáte zpět, co jste ztratili v jednom obchodě. To je ale to nejhorší, co vás může potkat. Nesmíte nechat své emoce ovládnout vaše obchodní rozhodnutí.  Od této chvíle pravděpodobně nikdy svojí ztrátu nezvrátíte a peníze zpět nevyděláte. Spíše je pravděpodobné, že proděláte celý svůj kapitál a váš účet skončí na nule. Ale také se může stát, že budete mít štěstí a peníze vyděláte zpět. Pak vám přeji opravdu hodně štěstí (jeden můj známý tento přístup aplikoval na demo účtu a na minutovém timeframu mu to fungovalo skvěle celý měsíc, takže pak šel na reálný účet a během čtrnácti dnů prodělal polovinu svého startovního kapitálu cca 50 tisíc korun)! Uvědomte si ale, že si nemůžete vydělávat tradingem na živobytí, pokud budete jednat jako gambler. Abyste uspěli jako trader, musíte dodržovat přísná pravidla money managementu.

 

Pamatujte si:

Neúspěšní obchodníci riskují více peněz v naději, že své ztráty rychle obnoví. Úspěšní obchodníci dělají pravý opak. Chamtivost je váš nejhorší nepřítel.

 

Šťastné obchodování,

Martin Malý