Správné použití MACD divergence

07.12.2013 16:29

Všichni jste už mnohokrát četli o tom, že MACD divergence je vhodným nástrojem pro možný vstup do obchodu měnového páru, který obchodujete. Nevím ale, zda také víte, jaké podmínky by MACD divergence měla splňovat, aby vám zajistila ziskový obchod. Pokud ne, nyní se to dozvíte, protože vám ukáži, jak MACD divergenci používám, a sice tu protitrendovou.

Nejdříve si ale pojďme udělat jasno v tom, co je MACD medvědí divergence (stejné podmínky platí i pro býčí divergenci). Je to jednoduché. MACD je trendový technický indikátor, který se vypočítá jako rozdíl mezi dvěma exponenciálními klouzavými průměry s délkou 12-období a 26-období. Pro jasné znázornění nákupních a prodejních signálů se používá tzv. signální čára, což je exponenciální klouzavý průměr s délkou 9-období. Znamení, že konec současného trendu brzy nastane, je, když se MACD odchýlí od signální čáry. Medvědí divergence se objeví tehdy, když MACD vytváří nová minima, zatímco kurz instrumentu nová minima vytvořit nedokáže. Divergence je nejvýznamnější, když se objeví na relativně překoupené úrovni. Nedávnou medvědí MACD divergenci jsem vyznačil na obrázku níže. Jde o měnový pár EURUSD v období od 5. do 29. listopadu letošního roku. Graf jsem úmyslně zmenšil, aby byla medvědí MACD divergence (v tomto případě dokonce trojitá) dobře vidět. Červená svislá čára označuje místo, kde MACD histogram klesl pod signální čáru.

Jaké je správné její použití? Je nutné počkat, až MACD klesne pod signální čáru! To je velice důležitý bod!! Můžete sice tvrdit, že je možné vstoupit ještě předtím, než MACD klesne pod signální čáru na základě price action, ale to je špatné hodnocení!!! Dokud MACD neklesne pod signální čáru, nemáte potvrzeno, že jde o medvědí divergenci. Při svém obchodování pak používám ještě jeden filtr, který mi umožní vstoupit jen do medvědích divergencí s nejvyšším potenciálem, ten si ale nechám z pochopitelných důvodů pro sebe.

Obrázek níže pak zachycuje shora popsanou situaci ve větším detailu. Poté, co MACD kleslo pod signální čáru, bychom na close svíčky vstoupili short. Stop loss by v tomto případě činil 17 pipů a maximální zisk by byl 80 pipů, takže obvyklý risk reward ratio 2:1 by byl s přehledem splněn.

Pokud jen jednoduše vyhledáváte MACD divergence bez dalších úvah, nejste podle mého názoru ve shodě s nejlepšími obchodními příležitostmi. Shora popsaný přístup opravdu zvýší vaše šance na přípravu úspěšného obchodu. Při správném použití MACD vám tato technika může nabídnout obrovský potenciál zisku.


Šťastné obchodování,
Martin Malý