Trading a půst

03.08.2013 14:24

Na otázku, co jsem se vlastně naučil v době učení se tradingu mohu dnes odpovědět: “Umím myslet, umím čekat, umím držet půst …“ Na první pohled vám mohou tyto schopnosti připadat jako nic zvláštního a nesouvisejícího. Kdo si ale již nějaké to postění vyzkoušel (a nemám na mysli štědrovečerní čekání na zlaté prasátko), mi dá za pravdu, že tato trojice (myšlení, čekání a postění) znamená nepředstavitelnou sílu a plnou možnost svobodného života a sebeurčení. A to od tradingu přece všichni čekáme, jestli se nepletu?


Nehodlám zde sáhodlouze popisovat důvody, proč držím půsty. Stručně jen zmíním, že během půstu se odbourávají nánosy v tělesných buňkách, vylučují se staré a opotřebované tkáně, děje se dalekosáhlá obnova buněk, zkrátka dochází k celkové očistě těla. A co platí pro tělo, platí i pro duši - starosti vyblednou a stanou se bezvýznamnými a na svět se začneme dívat novým pohledem. Pro bližší informace odkazuji na knihy např. Zázračný půst od Silvana Schwitzera, Jak se dožít 120 let podle systému P. Bragga či Hladovění pro zdraví od MUDr. Vilmy Partykové.


Protože jsem při půstu obchodoval na svém live účtu, rozhodl jsem se zveřejnit své výsledky včetně printscreenů jednotlivých vstupů do obchodů. Všechny obchody byly uskutečněny ve 30. týdnu letošního roku na měnovém páru EURUSD a timeframu M5.


Svůj několikadenní půst (v pořadí již druhý) jsem zahájil v sobotu 20.7.2013 s hmotností 80,5 kg. Již jsem byl zvyklý na jednodenní a třídenní půsty, ale pro jistotu jsem si vzal dovolenou. Sobota proběhla v pohodě, až na to, že jsem šel v pátek spát okolo půlnoci, takže mě po celý den lehce bolela hlava. Druhý den v neděli, jsem využil nádherného letního počasí a celý den relaxoval četbou a poslechem hudby na zahradě. Váha klesla na 78,2 kg. Třetí den v pondělí 22.7.2013 ráno jsem se opět zvážil a digitální váha ukázala 77,4 kg. Zajímavé bylo, že v noci z neděle na pondělí jsem se několikrát budil s pocitem hladu. Celé dopoledne jsem se slunil venku, po obědě si dal šlofíka a před půl čtvrtou zasedl k počítači.


Po otevření grafu bylo hned jasné, že od pátečního odpoledne šplhá trh pomalu vzhůru. Mezi 13. a 15. hodinou se sice nakrátko vydal na jih, v 15:30 již opět pokračoval na sever. Nezbylo tedy nic jiného než si počkat na vhodný okamžik vstupu.

Výstup jsem rozdělil na dvě části, ale nakonec jsem obchod postupně zavřel na přibližně stejné ceně: 19,9 a 19,3 pipu. Na pondělí a třetí den půstu jsem byl s výsledkem nadmíru spokojený. Chování trhu po vstupu je vidět na obrázku níže.

V úterý 23.7.2013 byla hmotnost 76,4 kg. Vstával jsem oproti předchozím dnům poměrně časně, již po šesté hodině, jako bych měl jít opět do práce (brrr…). Cítil jsem se velice dobře, zacvičil si „taiči“ a až do 15. hodiny si četl a klimbal na sluníčku.


V úterý bylo jasné, že po několik hodin trvajícím chopu trh neměl sílu k déletrvajícímu downtrendu a vrátil se zpět do předchozího kanálu vymezenému na obrázku níže zakreslenými S/R hranicemi.

Opět jsem rozdělil výstup na dvě části, když tentokrát byly oba targety s velkou rezervou dosaženy, jak je vidět z obrázku níže.

Ve středu 24.7.2013 se opakoval scénář předešlých dní, s tím rozdílem, že moje váha klesla o další kilo na 75,1 kg a v noci mě probudilo svědění kůže na nohou. Po otevření grafu v 15:30 hod. jsem situaci vyhodnotil jako nepřehlednou, a proto jsem tento den neobchodoval.

Ve čtvrtek 25.7.2013 jsem zvážil svá kila a zaznamenal jsem malý úbytek na 74,8 kg. V poledne jsem zahájil fázi návratu k normální stravě.
Trend jsem pro tento den vyhodnotil jako uptrend a v tomto duchu také čekal na příležitost ke vstupu.

Z trhu se však ztratilo momentum a tak jsem raději vystoupil se 4 pipy zisku.

V pátek první den po půstu jsem vážil 74,7 kg a cítil se jako bych žádný půst nedržel. Bohužel se to ale na obchodování příliš neodrazilo, neboť jsem tento den nakonec skončil se ztrátou -4,7 pipů, když jsem při posledním vstupu nedokázal včas vystoupit.  Jednotlivé vstupy můžete vidět na následujících 4 printscreenech.

Níže jsem přiložil také výpis z live účtu, kde jsou všechny vstupy a výstupy přehledně seřazeny a přehled zisku v pipech po jednotlivých dnech.

Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Zisk celkem
39,2 39,9 0 8,2 -9,4 77,9


Pokud bych měl postní týden zhodnotit, tak za celou dobu půstu jsem neměl žádnou krizi, jako při minulém půstu, který jsem držel v listopadu 2012. To jsem se po celou dobu cítil jako při nějakém virovém onemocnění. Kromě již zmíněných pocitů jsem přes den občas pocítil slabost (zvláště při prudkém vstávání), povlak na jazyku a v levém lýtku jsem při jízdě na kole pociťoval náznaky křeče. Celou dobu jsem ale měl silný pocit odstupu od života jako takového, prázdnou hlavu a jakoby volnost a svobodu, kterou jsem si paradoxně nejvíce uvědomoval při obchodování.


Šťastné obchodování,
Martin Malý