Trading jako hra

10.03.2013 15:27

Řekl bych, že nejlepší průpravou pro trading je hraní hry. Dokonce bych každému, kdo chce začít s tradingem, nebo kdo v tradingu prodělává, doporučil, ať si nejdříve zahraje hru „Člověče, nezlob se“. Jak už napovídá název hry, jde o to, abyste se při hře nezlobili, i přesto že prohráváte. Jak jistě víte, trading závisí především na tom, jak zvládáte vaše emoce. Ziskovou strategii dokáže najít téměř každý, ale ovládnout své emoce jen tak někdo nedokáže. Dokonce i obchodníci, kteří se tradingem živí přiznávají, že se jim občas stane, že svým emocím upustí uzdu.


Vraťme se, ale zpátky ke hře „Člověče, nezlob se“. Pokud patříte k té většině, která bojuje se svými emocemi, přestaňte na pár dnů nebo týdnů obchodovat a sežeňte si hru „Člověče, nezlob se“, pokud ji již nemáte. Tak a teď když ji máte, poproste své blízké, ať si ji s vámi zahrají. Při hře se pak zkuste pozorovat a všimněte si, jak na vás působí to, když vám někdo vyhodí figurku, nebo když zrovna prohráváte. Snažte se hrát tuto hru bez veškerých emocí a to bez emocí záporných, jako jsou hněv, zloba, závist, atd., ale i emocí kladných, jakou jsou euforie či radost z výhry, protože i tyto emoce vás při hře mohou negativně ovlivnit.


Pokud tento první krok zvládnete, zkuste si zahrát „Člověče, nezlob se“ o něco cenného. Mohou to být různé sladkosti, peníze, či něco jiného co byste chtěli vyhrát, nebo o co byste nechtěli přijít. V tomto případě totiž budete vystaveni tlaku, protože víte, že když prohrajete, o něco přijdete, nebo naopak něco získáte, když vyhrajete. Přesto se však snažte být emočně prázdní a nepřemýšlet v průběhu hry nad tím, zda vyhráváte, nebo prohráváte a nemyslet na to co se stane, když prohrajete, či vyhrajete. Prostě hrajte a myslete jenom na přítomnost. To vám pomůže zbavit se emocí.


Jestli jste zvládli i tento druhý krok, uplatněte ten samý princip i na trading. Berte trading jako hru. Stejně tak jako jste se při hře „Člověče, nezlob se“ oprostili od svých emocí, stejně tak i v tradingu zapomeňte na to, že můžete přijít o peníze, když půjde cena na opačnou stranu, než jste předpokládali, nebo že můžete naopak peníze nabýt, když půjde cena vámi předpokládaným směrem. Pokud budete brát trading jako hru a budete hrát podle daných pravidel, budete na dobré cestě stát se úspěšným traderem.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.