V čem mít jasno před sepsáním obchodního plánu

16.02.2013 15:27

Obchodní plán by měl být založen na investičních cílech, osobnosti a výši startovního kapitálu tradera. Trading je pro každého rozdílný a je opravdu důležité mít plán, který je realistický a odráží obchodníkovu jedinečnou osobnost i okolnosti, za jakých obchoduje.


Ze všeho nejdůležitější první věc, kterou jsem musel při sepsání svého obchodního plánu udělat, byla naučit se základům tradingu. Tedy jak a proč se trhy pohybují a zkoumat metodu, která vyhovuje tradingu jako takovému - tedy taková, která je založená na kvalitní metodice a kterou budu moci obchodovat s důvěrou a disciplínou. Než jsem začal obchodovat s reálným účtem, musel jsem se ujistit, že mám dobrou průpravu ve všech aspektech obchodování. A vám radím, abyste tuto fázi nepodceňovali stejně, jako jsem to dělal já. Následkem bylo, že jsem se několikrát po ztrátě části svého kapitálu musel vrátit s pokorou zpět na demo účet a učit se, učit se, učit se … obchodovat. Pokud budete obchodovat a „střílet od boku“ zcela jistě se po krátké době ocitnete v poli poražených.


Když jsem časem získal důvěru ve svoji obchodní strategii, mohl jsem přistoupit k budování disciplíny. To může znít jako samozřejmost, ale mnozí tradeři obchodují takovým způsobem, který je v rozporu s jejich osobností. Například, pokud jste netrpěliví a neradi přicházíte o profit, pak dlouhodobý trendový způsob obchodování není pro vás ten správný šálek čaje. Spíše by se pro vás lépe hodil krátkodobý swingový systém.


Při hledání svého „Svatého grálu“ jsem vyzkoušel mnoho obchodních systémů. Uvědomil jsem si při tom jednu zásadní pravdu, a sice že v jednoduchosti je síla a že jednoduché systémy vyhovují většině traderů. Neexistuje totiž žádný vztah mezi složitostí metody a její úspěšností. Další výhodou jednoduchých systémů je, že jsou snadno pochopitelné a realizovatelné a to mně pomohlo zůstat disciplinovaným tváří tvář ztrátovým obchodům, které nevyhnutelně přišly.


Další věcí, s níž jsem se musel vypořádat, byl dostatek kapitálu pro trading. Je utopickým snem začít obchodovat s malým množstvím peněz a vydělat balík během několika málo měsíců. Skutečnost je taková, že to nedokázala většina traderů, kteří se tradingem živí na fulltime. Musel jsem si otestovat, jaký mohu očekávat maximální pokles účtu, když přijde série ztrátových obchodů. Prostým faktem je, že s čím menším kapitálem začnete obchodovat, tím menší šanci na úspěch máte. Je to otázka logiky a také psychiky. Pokud doufáte, že přečkáte deset po sobě jdoucích ztrát, než vstoupíte do jednoho ziskového obchodu, který předchozí ztráty vrátí zpět a přidá „něco“ navíc, mohl by se váš kapitál snadno vyčerpat a vy byste se nemohli ziskového obchodu zúčastnit. Nehledě na to, že po deseti ztrátových obchodech byste byli už tak frustrovaní, že je otázkou, zda byste vůbec do jedenáctého obchodu vůbec vstoupili.


Poměrně dost času jsem také věnoval otázce: Kolik si jako trader mohu ročně vydělat? Na fórech jsem odpověď nenašel. Všichni říkali, že si chtějí vydělat co nejvíce. A tak jsem postupným hledáním a přemýšlením dospěl k závěrům, které jsem následně musel korigovat, až jsem dospěl k názoru, že na forexu mohu dosáhnout reálného zhodnocení ve výši okolo jedno sto procent ročně. Faktem je, že většina nováčků začíná obchodovat s nereálným očekáváním a to vede k falešnému pocitu bezpečí. Ignorují rizika tradingu, příliš se soustředí na jeden obchod, mnoho riskují a obvykle skončí se ztrátou. Vzpomínám si na jednoho svého spolužáka, kterému jsem se o tradingu zmínil. Jeho manželku to zaujalo, otevřela si demoúčet a začala obchodovat ropu s maximálním počtem kontraktů, které jí broker umožnil. Asi po týdnu účet navýšila o 100%, přičemž obchodovala pouze na základě své intuice, bez indikátorů a jakékoliv teoretické průpravy. Naštěstí pro ni i její rodinu ji „hraní na burze“ přestalo záhy bavit a obchodovat přestala. Co by se asi stalo, kdyby si otevřela reálný účet a svůj „obchodní přístup“ aplikovala v praxi? Nicméně, ani uvedené procentuální zhodnocení není reálné ihned. Ze všeho nejdůležitější je začít vydělávat pravidelně malou částku, která se bude s přibývajícími zkušenostmi zvyšovat.


Na závěr bych zmínil vůbec nejdůležitější aspekt úspěšného tradingu a tím jsou emoce. Jsou největším nepřítelem při obchodování každého tradera, takže je nutné naučit se být na nich nezávislý a jít si svoji vlastní cestou. A zaručuji vám, že na jejím konci už nebudete tím stejným člověkem jako na jejím počátku.
Konečným cílem tradingu je vydělat peníze. A neexistuje v něm větší cíl, než je tento. Ačkoli má trading ještě další výhody sebeuspokojení, finanční nezávislost i samotné vzrušení z obchodování, jsou jen podružné. Pokud hledáte na trzích jen pomstu za příkoří, která jste na sobě v minulosti sami spáchali a chcete se mstít sobě nebo jiným, pak bude prvořadý cíl spekulace ztracen a vy přijdete o své peníze.

 

Šťastné obchodování,
Martin Malý