Víte jak správně používat demo účet?

23.03.2013 17:07

Předpokládám, že většina traderů, kteří se chystají začít obchodovat na reálném účtu, předtím prošli řadou obchodů na demo účtu. Přesto si vás však dovolím seznámit s tím co demo účet je a jak ho co nejefektivněji využít. Tento článek doporučuji přečíst i těm z vás, kteří jste s danou problematikou obeznámeni, protože věřím, že i vy se v tomto článku můžete dozvědět něco nového, nebo alespoň nalézt nějakou inspiraci.


Co je to demo účet?

Demo účet funguje na stejných principech jako reálný účet. Rozdíl je však v tom, že neobchodujete se skutečnými penězi. Občas se také můžete setkat se situacemi, kdy vám třeba váš broker nedovolí vystoupit s příliš nízkým profitem, což by vám na demu pravděpodobně dovolil. Podobné situace se opravdu stávají a je proto dobré zjistit si o vašem brokerovi co nejvíce informací. Pravdu ale bohužel zjistíte, až když přejdete na reál.


Proč začít trading na demo účtu?


Jak jsem již naznačil, na demo účtu neobchodujete s reálnými penězi, ale s jakýmisi počítačovými čísly. Můžete si tedy vyzkoušet svoji strategii, aniž byste něco riskovali. Demo účet je bez poplatků a naprosto zadarmo. Předpokládám, že to je teď každému jasné. Pojďme se tedy podívat na trochu konkrétnější problémy.


Nejprve potřebujete plán, dle kterého si následně vytvoříte strategii. Potřebujete si naplánovat jednotlivé kroky, které budete ve vaší tradingové kariéře provádět a potřebujete strategii, podle které budete obchodovat. Když tohle máte, doporučuji vám vyzkoušet si vaší strategii nejprve na demo účtu, přestože jste přesvědčeni, že vaše strategie nemůže mít chybu a musí fungovat. Buďte trpěliví a věřte mi, že na 99% zjistíte, že ve vaší strategii musíte něco změnit, aby vám na 100% vyhovovala. Proto si založte demo účet a vaši strategii si nejprve otestujte. Pokud jste na vaší strategii nic změnit nemuseli, nevadí, aspoň jste se ujistili, že je vše v pořádku a budete na tom psychicky lépe, až přejdete na reál.


Doporučuji vám neměnit vaši strategii po dobu obchodování na demo účtu alespoň po dobu jednoho měsíce, nebo dvaceti obchodních dnů, pokud obchodujete méně než pětkrát týdně. Po celou dobu si své obchody pečlivě zapisujte do obchodního deníku a po uplynutí této doby si své výsledky vyhodnoťte a podívejte se, zda odpovídají vašim představám. Pokud ano můžete to zkusit na reálném účtu. Pokud ne, tak je potřeba něco změnit a celý proces zopakovat.


Je velmi důležité, abyste vše co plánujete dělat na reálném účtu, dělali i při testování na demo účtu. To znamená, že vaše platforma, broker, strategie, velikost pozice a všechny ostatní věci musí zůstat stejné. Proč? Je to výhodné především z psychologického hlediska. Pokud totiž budete obchodovat na demu s deseti loty a na reálu pouze s lotem, anebo naopak, může vás psychicky rozhodit fakt, že vyděláváte jiné částky, než na které jste byli zvyklí. Nebo pokud budete obchodovat na reálu s jinou platformou než na demu, může se vám stát, že najednou nebudete vědět, kam kliknout, abyste provedli to, co provést chcete a to na vás může mít negativní efekt. Stejný by měl zůstat i váš rituál, který jste zvyklí před obchodováním dělat. Velká chyba například je, když při obchodování na demo účtu děláte věci, které byste si na reálu dělat nedovolili, jako například sledování televize, s tím že si říkáte, vždyť je to jenom demo, o nic nejde. Ne, takhle to opravdu nefunguje! Vše, včetně vašeho chování, by mělo být při obchodování na demo účtu stejné jako při obchodování na účtu reálném.


Obchodování na demo účtu by měl být jeden z kroků na cestě k obchodování na plný úvazek. Samozřejmě je na každém z vás, jak dlouho se zde zdržíte, ale rozhodně byste se zde neměli zastavit, protože obchodování opravdu může nahradit vaše současné zaměstnání a stát se hrou, při které vyděláte více než slušné peníze.


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.