Všichni vydělávají, ale já …

15.09.2013 10:09

Už jste si někdy položili otázku: „Proč chci být bohatý?“


Přání být bohatý prostupuje lidskou kulturu od nepaměti. A v té naší se přání být bohatý stalo po listopadu 1989 posedlostí. Jen zapátrejte v paměti, a vzpomeňte si na různé svého času populární televizní show, jako byly Tutovka, Bingo, Kolotoč, Milionář či Máte padáka. Zajímavé je, že posedlost přichází v době, kdy naše životní úroveň nikdy nebyla vyšší, když moderní vymoženosti, jako mikrovlnné trouby a DVD přehrávače, jsou tak dostupné, že téměř každý má alespoň jeden. V roce 1987 jsem kupoval videorekordér Tesla za 20 tisíc korun (tehdejší měsíční příjem byl cca dva a půl tisíce) a dnes pořídíte DVD přehrávač Sony za patnáct stovek. Dnes to bereme jako samozřejmost a přesto to nestačí. Chceme víc. Chceme být bohatí. A chceme to hned. Proč?


Jedním z důvodů je, že média (včetně internetu) nám odhalila mnohem větší bohatství, než jakých bychom si jinak byli vědomi, pokud by náš svět byl omezen na vlastní sousedy a lidi, se kterými se stýkáme. Čteme o, a vidíme obrázky, zámečku Billa Gatese o rozloze 45.000 metrů čtverečních, domu se soukromou přistávací dráhou Johna Travolty či Kellnerovy vily za 470 milionů. Přepínáním kanálů na naší televizi můžeme vidět krásné lidi ve značkových šatech, nádherně zdobené domy v Aspenu, Palm Beach či Monaku, anebo uvolněné osoby požívající dovolenou v exotických částech světa. Vidíme všechny ty pasti bohatství a chceme se také nechat polapit. A věříme, že je v našich silách, abychom bohatství také dosáhli. Vždyť proto se snad tradingu věnujeme! Nebo ne?


Chceme dům, novější auto, all inclusive dovolenou a to lepší než měli naši sousedi. Ale protože efektní, okázalá spotřeba již není elegantní, vychloubat se může jen ten, kdo zažil exotičtější a dobrodružnější dovolenou, nebo má alespoň Ferrari. Mně se ale hnusí představa držet krok s mými sousedy tímto způsobem. Způsobem, který je nakažlivý v naší republice, zejména mezi starší a střední generací lidí.


Někdo by mohl říci, že naše zaměření na bohatství reprezentované materiálními předměty odráží duchovní prázdnotu, kterou se zoufale snažíme zaplnit. Nejsou to peníze, co chceme, ale lásku, harmonii a pocit klidu a pohody. Ale jelikož nevíme, jak tyto věci dostat, jdeme po penězích, mylně se domnívajíce, že bohatství nás učiní šťastnými. V dnešním uspěchaném světě je těžké vést skutečný duchovní život, a tak prázdnotu zaplňujeme s vozy BMW a značkovým oblečením.


Nebo snad chceme být bohatí, protože jen chceme, abychom se nemuseli starat o peníze. Tím, že hromadíme dostatek peněz na zbytek našich životů, mohli bychom mít možnost pracovat na něčem, co nás opravdu těší, nechodit do práce, když nechceme, věnovat se humanitární činnosti, žít tam, kde chceme žít, poslat své děti do dobrých škol a moci koupit věci usnadňující život bez počítání každé koruny. Myslíme si, že pokud bychom získali 10 milionů nebo raději 100 milionů, můžeme se rozloučit s účty a šéfy a žít život, jaký skutečně chceme. Dále se domníváme, že na tomto postoji není nic nezdravého nebo neobvyklého.


Abyste mě dobře pochopili. Nejsem proti penězům. To bych se tradingu nevěnoval! Peníze mít můžeme, ale jen pokud jsme k nim schopni zaujmout správný vztah. Pokud budete lpět na přílišné lásce k penězům a v tomto životě se peníze pro vás staly cílem, nikoli prostředkem, nikdy se traderem nestanete! Vaše láska k penězům bude úspěšně blokovat všechny vaše kroky k úspěšnému tradingu.


Mějte na paměti, že největší štěstí netkví v tom, co člověk má, ale v tom, jak s tím nakládá a jak se k tomu chová.


My například část svého příjmu věnujeme na dobročinné účely. A protože upřednostňujeme pomoc přímou, našli jsme si ve svém okolí někoho, komu měsíčně věnujeme finanční příspěvek, abychom mu pomohli splnit jeho naléhavou potřebu. Budu adresný, což neberte jako reklamu. Moje žena se při své práci často setkává s dětmi s kombinovanými vadami, takže jsme si vybrali jedno z nich (https://michalka-dmo.webnode.cz) a tomu posíláme peníze na nákup speciálního fusaku. Zakoupení nám pak jeho matka prokáže účtenkou. Tak máme zajištěno, že náš finanční dar bude účelně vynaložený a pomůže konkrétnímu člověku.


Už jste si někdy položili otázku: „Proč chci být bohatý?“ Já ano a odpověď na ni je součástí mého obchodního plánu.

 

Šťastné obchodování,
Martin Malý