Vstoupit nebo počkat?

01.03.2013 15:43

Pro tento týden jsem se do blogu rozhodl napsat příspěvek o kontroverzní situaci, která se vyskytla dne 1.3.2013 na páru EUR/USD. Stalo se to po půl jedné na pětiminutovém timeframu. Předtím, než se pustíme do rozebírání této situace, rád bych, abyste si znovu prošli můj článek o trendovém obchodování "Obchodní styly - Trendový obchodník".


Pokud jste s tímto článkem již obeznámeni, můžeme se podívat, jak vypadala naše situace na pětiminutě. Na obrázku níže si můžete všimnout, že po nějakou dobu panoval down trend. Poté co cena prolomila hranici supportu, následoval pullback, který byl zároveň první oblastí pro vstup do shortu. Vzápětí se však tento pullback protáhl, až protnul hranici rezistence.


A tady nastává naše kontroverzní situace. Jak poznat, zda vstoupit v první, nebo druhé oblasti? Totiž problém, který byste pravděpodobně měli, kdybyste vstoupili v první oblasti vstupu do shortu, by byl, že by vás druhá oblast vstupu do shortu mohla vykopnout na stoplossu. Tak jak tedy poznat, že to ještě není ta správná oblast pro vstup?

 

 

Ukážu vám několik vodítek, které vám mohou pomoci při rozhodování. První z vodítek, která používám pro podobné situace je, že se podívám, zda cena protnula hranici S/R (v tomto případě rezistence). A můžete se přesvědčit, že to se v tomto případě nestalo. To však z důvodů možných nepřesností při zakreslování hranic není zrovna spolehlivý ukazatel. Proto se raději podívám, jak situace vypadá na ostatních timeframech.


Začněme s patnácti minutovým timeframem. Povšimněte si, jak vypadaly naše dvě oblasti na patnáctiminutě (viz. níže). Když se podíváte na první oblast, určitě uznáte, že to nevypadá jako pullback, naopak to spíše vypadá na oslabení po proražení supportu, což nahrává pro pohyb nahoru. Zato druhá oblast se pullbacku blíží daleko více, navíc po silné býčí svíčce (svíčka A) následovala relativně malá medvědí svíčka (svíčka B), což můžeme považovat za oslabení trhu v pohybu na sever.

 

 

Teď se podíváme naopak na nižší timeframe a to na minutový (viz. níže). Zde bude hrát velkou roli v načasování MACD divergence. Je vidět, že divergence se objevila až v oblasti druhé, což je další důvod proč vstupovat až zde.

 

 

Pojďme si to shrnout. Důvody proč nevstupovat v první oblasti: situace na 15 Min neodpovídá vstupu do shortu a na 1 Min není divergence. Důvody proč vstoupit v druhé oblasti: situace na 15 Min odpovídá pullbacku na 5 Min a na 1 Min je divergence.


Pokud byste následovali tato vodítka, věřím, že byste si počkali až na druhou oblast pro vstup do shortu.


Nyní přejděme k samotnému obchodu. Předpokládejme, že vstoupíte na close svíčky C ve 14:40 hodin za cenu 1,30027, stoploss umístíte jeden pip nad high této svíčky, tudíž na cenu 1,30163, první profit umístíte v poměru jedna ku jedné ke stoplossu (13,6 pipů ku 13,6 pipů) a druhý profit na cenu 1,29460 (několik pipů nad hranici supportu). V takovém případě vám sepne první profit, stoploss posunete na breakeven a následně na něm také vystoupíte. Avšak já mám pro vás lepší řešení a tou je opět divergence, která je znázorněna na grafu níže. Poté co vám sepnul první profit, mohli jste vidět divergenci, která signalizovala vysokou pravděpodobnost otočení trhu. Svíčka D pak tuto domněnku ještě více potvrdila.

 

 

Proto bych vám doporučil vystoupit na close této svíčky D (16:05) na ceně 1,29808 a vzít si nějakých 21 pipů. Za oba dva profity by vám trh tedy nadělil cca 34 pipů.

 

Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.