WYSIWYT krok za krokem - část 1.

11.07.2015 15:52

Po delší odmlce jsem se rozhodl přistoupit k detailnímu popisu obchodní strategie WYSIWYT. Těch několik měsíců jsem přemýšlel nad tím, jak její principy vizualizovat tak, aby bylo každému naprosto jasné kdy do trhu vstoupit, na jakou úroveň zadat čekající pokyn, kam umístit stop loss, na jakou úroveň umístit take profit.

Na internetu můžete najít spoustu stránek, kde se nabízí k prodeji zázračné „black box systémy“, o nichž prodejce tvrdí, že pomocí nich můžete vydělat doslova milióny dolarů, aniž byste museli umět obchodovat, případně, že za různě velký poplatek naučí zájemce profitabilně obchodovat. Nebudu zapírat, že jsem jich v minulosti několik navštívil a některé z prodávaných kurzů zakoupil.
Kýžený úspěch se ale nedostavil. Proto jsem si položil následující otázky:

  1. Jestliže tyhle neprůhledné černé skříňky, většinou v podobě EA, jsou stejně dobré, jak o nich prodejci tvrdí, že dobré jsou, proč je prodávají, místo aby pomocí nich sami vydělávali peníze?
  2. Jestliže ti různí guruové jsou tak skvělí, proč své obchodní přístupy neučí zdarma?

Dospěl jsem k závěru, že kdybych já měl nějakou automatizovanou obchodní strategii, rozhodně bych ji neprodával veřejně a pokud bych se ji rozhodl prodat, tak bych ji neprodal za několik desítek či stovek dolarů. Pokud jde o odpověď na druhou otázku, tak si myslím, že takový trader je spíše nenasytný a chce vydělat peníze spíš prodejem svých myšlenek, než vlastním obchodováním. Nicméně připouštím, že někteří lidé můžou být lepší v učení, ale ne tak dobří v obchodování. Na tom nevidím nic špatného.

Já jsem v počátku měl štěstí na dobrého učitele, který v té době své znalosti poskytoval zdarma (dnes již své znalosti nepublikuje). Proto jsem se na našich stránkách rozhodl jít v jeho šlépějích a o tradingu, jak ho dělám, začal psát také bez nároku na odměnu. Z jeho výuky jsem si mimo jiné také odnesl také názor, že když dáte deseti traderům pravidla pro obchodní strategii, osm z nich bude prodělávat, jeden se bude držet na nule a jenom jeden trader bude opravdu vydělávat peníze. A toto jeho zjištění jsem měl během posledních pár měsíců na paměti. 

Dříve však, než vám krok za krokem vysvětlím, jak se každý z vás může stát profitabilním při obchodování forexu, si znovu přečtěte níže uvedené články, které považuji za naprosto klíčové pro pochopení filozofie strategie:


WYSIWYT
Nabídka a poptávka / Chamtivost a strach – část 1.
Nabídka a poptávka / Chamtivost a strach – část 2.
Nabídka a poptávka / Chamtivost a strach – část 3.

A teď už byste měli znát obecné principy obchodní strategie WYSIWYT. Příště vám ukáži, jak v cenovém grafu přesně vizualizovat to, co v něm vidíte.


Šťastný trading,
Martin Malý