WYSIWYT

25.08.2013 16:30

Jelikož se na našich stránkách občas objevuje název našeho obchodního systému WYSIWYT (What You See Is What You Trade) a informace o něm jsou vždy pouze útržkovité, rozhodl jsem se napsat článek s ucelenými informacemi o našem obchodním systému WYSIWYT.


Jak už jsem se zmínil, název WYSIWYT je zkratka pro anglické „what you see is what you trade“ neboli to co vidíš, je to co obchoduješ. WYSIWYT je filosofická myšlenka uplatněná na trading. V několika dalších odstavcích se vám pokusím stručně vysvětlit její podstatu.


Jak už název vypovídá, jde o to, že obchodujete to, co vidíte. Mnozí si mohou říct: „To je přeci jasné. Jak bych mohl asi obchodovat něco, co nevidím?“ Budete se asi divit, ale mnozí opravdu obchodují i to co nevidí. Jde totiž o to, že mnozí tradeři se snaží trh ovládnout. Například si z nějakého důvod řeknou, že dneska půjde trh short a za každou cenu budou proto vstupovat short i přesto, že se chování trhu za dobu jejich přítomnosti změnilo a oni jsou chyceni v pasti, protože si myslí, že trh ovládají, a proto cena prostě musí jít směrem dolů. Takovíto tradeři dělají pravý opak toho, co se snažím dělat já a můj taťka. Místo aby obchodovali to, co vidí (trh mění své chování), jsou zamlženi vlastním egem, a proto nedokážou uznat, že se mýlili a pořád jako malé děti vstupují natruc směrem, kterým si na začátku řekli, že se bude trh ubírat.


Základem WYSIWYT je tedy psychologie. Pokud totiž nedokážete ovládat své emoce, nedokážete obchodovat to, co vidíte. Když vás totiž ovládnou vaše vlastní emoce, zamlží váš zrak a vy už pořádně nevidíte to, co vám vaše obrazovka ukazuje. Než se pustíte do reálného tradingu, měli byste mít pod kontrolou své emoce, protože jinak dříve nebo později přijdete o spoustu peněz. Jak se můžete dočíst na našich stránkách, já a můj taťka za tímto účelem používáme tai či, qi kong, meditaci a další techniky převzaté z východu. To samé doporučujeme i vám, ale pokud jste zjistili, že vám vyhovuje například krátký běh před každou obchodní seancí, je to naprosto v pořádku. Hlavní je, zda vaše aktivita splňuje svůj účel.


No dobře, dejme tomu, že mám pod kontrolou své emoce. Co mám dělat teď? No přeci obchodovat to co vidíte. To se ale samozřejmě odvíjí od vaší obchodní strategie. Pokud jste čistě technickým traderem máte to mnohem jednodušší než ostatní, protože zkrátka vstoupíte short, když například vidíte MACD divergenci a první medvědí svíčku. Já a spousta dalších lidí obchodujeme diskréčně, a proto to máme poněkud těžší, avšak i my můžeme obchodovat to, co vidíme, stačí se jen pořádně dívat.


WYSIWYT bude pro každého z vás trochu odlišný, avšak základ bude pro všechny stejný. Musíte si vyhlídnout oblast vstupu, vstoupit, když se cena dostane do této oblasti. Poté si vyhlídnout oblast výstupu a vystoupit, pokud se cena dostane do této oblasti. Pro lepší pochopení to ještě jednou vysvětlím na následujícím příkladu.


Když se podíváte na obrázek níže, uvidíte up trend definovaný trendovou linií. Nyní si všimněte útoků na trendovou linii. To jsou právě ty oblasti pro vstup. My tedy vidíme up trend a vidíme, že se cena odráží od trendové linie, a proto budeme hledat vstup právě v těchto místech. Dejme tomu, že vstoupíme na posledním útoku. Zde je inside svíčka označená písmenem A. Dejme tomu, že vstoupíme na close této svíčky. Nastavíme stop loss i oba profit targety (vše znázorněno níže na grafu). Tím máme zároveň označené oblasti výstupu. Pokud se cena dostane na stoploss, vystupujeme a stejně tak vystoupíme, když se cena dostane na náš profit target (s polovinou pozice na prvním profit targetu a s druhou polovinou na druhém profit targetu). Jak je vidět, náš profit target číslo jedna je splněn a my posunujeme stoploss na breakeven což je naše nová oblast výstupu.

 

 

Podívejme se, jak se cena vyvíjela dále. Z obrázku níže je vidět, že se cena dostala k breakevenu a proto jsme s druhou pozicí vystoupili +1 pip.

 

 

Nezáleží teď na tom, kolik jsme tímto obchodem získali pipů. Důležité je, že jsme obchodovali to, co jsme viděli. Měli jsme pod kontrolou naše emoce a díky tomu jsme mohli obchodovat to, co jsme viděli. Samozřejmě můžete mít daleko složitější systém, avšak podstata vašeho obchodování by měla být stejná. Typicky příklad toho, jak můžete neobchodovat to, co vidíte je například obchodování bez stoplossu. Tím že si nenastavíte stoploss nemáte definovanou oblast výstupu v případě, že cena půjde proti vám. Něco jiného je to však s profit targetem. Někteří tradeři si ho totiž nenastavují. Nemají tedy pevně stanovené místo, kde vystoupí. To však nevadí, pokud obchodují to, co vidí. Když například vidí, že cena zpomaluje, vystoupí na první svíčce, která zavře proti nim. Ví tedy dopředu, jaká situace musí nastat, aby vystoupili, a to je naprosto v pořádku.


Samozřejmě bych tu o WYSIWYT mohl psát dál a dál, ale to by přesáhlo rámec tohoto článku, proto si zatím budete muset vystačit s tímto stručným úvodem do našeho obchodního systému WYSIWYT. Pamatujete si: „Najděte si cestu, jak ovládnout vaše emoce. To vám pomůže otevřít vaše oči při obchodování a budete moci obchodovat to, co vidíte, ať už to je cokoliv.“


Šťastné obchodování,


Martin Malý jr.