Zlomyslný kruh devětadevadesáti

17.01.2015 12:50

Vánoce jsou pro mě svátkem klidu a rozjímání. A ty loňské jsem tak pojal. Začal jsem číst Oshovu knihu Tři poklady tao. A s překvapením jsem se zanedlouho pročetl až k indickému příběhu popisujícímu zlomyslný kruh devětadevadesáti, který se mi hned asocioval se základním nepřítelem každého tradera, a sice s chamtivostí.

Hrdinou příběhu je velmi chudý holič, který každý den pečuje o krále. A protože přitom působí velmi šťastným dojmem, král po něm neustále vyzvídá, v čem spočívá tajemství jeho štěstí. Holič však nechápe, co tím král míní. Vždyť jemu jen stačí vydělat si na dnešní chléb a pak odpočívat. Král se tedy poradí se svým prvním rádcem, který je velmi vzdělaný a ten mu řekne, že holič je šťastný, protože nic neví o zlomyslném kruhu devětadevadesáti. A protože se král tomu podiví, navrhne mu, že tajně do holičova domu hodí váček s devadesáti devíti rupiemi, aby král viděl, jak se bude holič dalšího rána chovat. Následující den přišel holič ke králi velmi smutný a ustaraný, jelikož v noci znovu a znovu přepočítával rupie a lámal si hlavu s tím, jak si vydělá tu stou rupii. Jen podotýkám, že rupie je zlatá mince a holič si vydělával jen měďáky, takže devadesát devět rupií pro něho bylo ohromné bohatství. Holič se zkrátka chytil do zlomyslného kruhu devětadevadesáti.

Na tomto příběhu jsem si připomněl začátek svého tradingu, kdy jsem byl schopen během dvou hodin i dvacetkrát vstoupit do obchodu a celý den skončit v několikatisícové ztrátě, přestože mi první obchod přinesl plánovaný denní zisk. Moje hloupá mysl však byla perfekcionistická a hned mi podstrčila nutkavou myšlenku: ne zisk tisíc šest set, musí to být dva tisíce.

Naštěstí jsem se od té doby posunul, ne vpřed, ale hlouběji do sebe a ze zlomyslného kruhu devětadevadesáti se dostal. A to přeji i vám.

Šťastné obchodování

Martin Malý